Co chcesz osiągnąć poprzez swoją pracę? Jaki jest twój cel?

Czy wyznaczyłeś sobie cel swojej drogi, cel pracy?

Często zwyczajnie pracujemy a nie zadajemy sobie pytania o długodystansowy cel pracy. Idąc na spacer czy wycieczkę w góry, wiemy gdzie chcemy dojść, mamy jasno postawiony cel. Jak jest z drogą zawodową w twoim przypadku?

GDZIE MA CIĘ ZAPROWADZIĆ TWÓJ ZAWÓD? TWOJE OBECNE ZAJĘCIE?

Czy wszystko jedno którędy pójdziesz?

Bodaj najsłynniejszy dialog „Alicji w Krainie Czarów” autorstwa Lewisa Carrolla to rozmowa tytułowej bohaterki z kotem z Cheshire. Ona pyta go, gdzie powinna pójść. On odpowiada logicznie i prosto, pewnie z intencją pomocy Alicji: „To zależy w dużej mierze od tego, gdzie pragniesz dojść”. Alicja jednak tego nie wie i nie ma to dla niej znaczenia, dlatego słyszy ostatecznie „W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz”.

Kluczowe pytanie w każdym momencie naszego życia.

Czasami słyszymy to samo pytanie, zadawane z ukrytą prośbą o podpowiedź, wskazanie tej najlepszej drogi dla nich. Jednak nawet Kot z Cheshire, który potrafił znikać i pojawiać się w dowolnym miejscu, nie umie pokierować osobą, która nie wie, dokąd pragnie dojść. To jest kluczowe pytanie w każdym momencie naszego życia, a szczególnie w kontekście zmiany zawodowej: gdzie chcesz dojść? Jaka jest twoja droga? Co jest twoim celem? Jak sobie wyobrażasz swój ślad pozostawiony w historii ludzkości?

 Czy nie mógłby pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść? – mówiła dalej.
– To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść – odparł Kot-Dziwak.
– Właściwie wszystko mi jedno.
– W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz.
– Chciałabym tylko dostać się dokądś – dodała Alicja w formie wyjaśnienia.
– Ach, na pewno tam się dostaniesz, jeśli tylko będziesz szła dość długo.

Jak zatem określić, gdzie chcesz iść? Przeczytaj ten artykuł. Piszemy tutaj o dalekosiężnym celu pracy, czyli o misji, wizji zawodowej. Im wcześniej je określisz, tym więcej czasu będziesz mieć na ich realizację.

Share.

About Author

?
?