Katarzyna Borkowska. Przedszkolanka i redaktor z barwnym doświadczeniem.

Pracuje, wychowuje dwójkę dzieci (córka – 6 lat, syn – 4 lata). Stara się znaleźć czas na zajęcia niepowiązane z dziećmi i pracą. Jej życie zawodowe przed macierzyństwem? No cóż… próbowała swoich sił na wielu stanowiskach. Jest przykładem osoby, która dziś może wreszcie powiedzieć, że praca sprawia jej dużo satysfakcji.

Kasia pokazuje, że wszystko jest możliwe. Życie jest kolorowe i warto spełniać swoje marzenia. Zdobyła doświadczenie na wielu frontach:

ROZWÓJ ZAWODOWY: Kasia była ankieterem, pracowała w banku.
WYJAZD ZAGRANICZNY: w Wielkiej Brytanii  Kasia była kelnerką, pracowała w banku, sprawdzała testy, pracowała z dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną.
CZAS RODZINY I DZIECI: urodziła pierwsze dziecko, urodziła drugie dziecko.
POWRÓT DO PRACY I DALSZY ROZWÓJ ZAWODOWY: pracowała w biurze aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych w Polsce, teraz jest w miejscu właściwym, pracuje w przedszkolu. Kasia to Pani przedszkolanka i współredaktor magazynu online Czas Dzieci.

Zapraszamy na wywiad z mamą, która pracuje zdecydowanie tam gdzie chce!

Katarzyna Borkowska

Katarzyna Borkowska

Czym zajmowałaś się zawodowo przed urodzeniem dzieci?

Będąc na studiach pracowałam w sprzedaży w banku. W związku z przeprowadzką zagranicę musiałam zacząć wszystko na nowo. Tak też pracowałam w restauracji, następnie w bezpośredniej obsłudze klienta w jednym z angielskich banków. Moją ostatnią pracą, która dawała mi mnóstwo satysfakcji, był asystent w mieszkalnictwie chronionym dla dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną.

Jak wyglądały Twoje plany zawodowe?

W tamtym czasie wydawało mi się, że będę skazana na pracę w obsłudze klienta do końca życia. Dla przyszłych pracodawców liczyło się tylko to, gdzie wcześniej pracowałam i zakres wykonywanych przeze mnie obowiązków. Tak wspominam rok 2001.

Za granicą przekonałam się, że mogę robić wszystko. Podejście do pracownika było zupełnie inne. Czasem w liście motywacyjnym wystarczyło użyć dobrych argumentów (wydaje mi się, że byłabym dobrym pracownikiem na tym stanowisku, gdyż…) przekonywujących pracodawcę, iż warto dać mi szansę na danym stanowisku. .

Czym zajmujesz się obecnie?

Jestem Koordynatorem-Redaktorem w portalu Czas Dzieci. Pracuję również jako nauczyciel w przedszkolu.

Jak wyglądają Twoje plany zawodowe teraz? Co chcesz osiągnąć?

Pozornie wszystko jest powiązane z dziećmi. Pracuję z nimi, wychowuję je w domu, a także o nich piszę. Okazuje się, że kultura proponowana najmłodszym w coraz większym stopniu zaspokaja potrzeby kulturalne rodzica. Zawodowo czuję, że się rozwijam. Trafiłam na pracodawcę, który daje mi wolną rękę w wielu kwestiach. Uczę się coraz więcej o książkach, filmach, ale i o ludziach, ich gustach i potrzebach.

Jak szybko wróciłaś do pracy po urodzeniu dzieci?

Syn miał niespełna dwa lata, kiedy podjęłam moją pierwszą pracę w wymiarze pół etatu.

Czy wydarzyło się coś szczególnego, albo pojawił się ktoś, kto pomógł Ci w tym kroku?

Chyba opadłam z sił. Szukałam jakiegoś „legalnego” powodu, aby zostawić dzieci rano z mężem, zamknąć drzwi i pozwolić im spędzić kilka godzin beze mnie. Wcześniejsze próby opuszczenia domu bez dzieci pod pozorem wyjścia na siłownię lub na koncert kończyły się na planowaniu. Wierzyłam, że dadzą sobie radę, ale to ja sama miałam obawy, czy przypadkiem nie postępuję egoistycznie samotnie wychodząc z domu. Praca okazała się być najlepszym wytłumaczeniem, no i nie mogłam się cofnąć.

Kto zajmuje się dziećmi, kiedy pracujesz?

Dzieci są w wieku przedszkolnym, tak więc wiem, że mają się dobrze w grupie rówieśników, pod opieką świetnej kadry pedagogicznej. Jednak nie oszukujmy się. Bez pomocy męża i dziadków nie byłabym w stanie zawsze zaprowadzić ich do przedszkola, lub odebrać o godzinie 16:30.

Co było najtrudniejsze w powrocie do pracy i jak to pokonałaś?

Dość trudno było znaleźć pracę, która sprawiałaby mi radość i pozwoliła pracować w mniejszym wymiarze godzin pracy.

Czy było warto zacząć znowu pracować? Jak się czułaś, zostając z dziećmi w domu, a jak się czujesz, gdy zaczęłaś pracować?

Oczywiście, że tak. Mam jednak to szczęście, że lubię moją pracę. Dzieci zabierają sporo energii, a więc zdaję sobie sprawę jak trudny musi być powrót po urlopie wychowawczym do pracy za którą nie przepadamy. Cieszył mnie czas spędzony z dziećmi w domu, ale przyszedł mój moment na realizowanie się również na polu zawodowym.

Czy Twoim zdanie, jest jakaś różnica między pracującą mamą a pracownikiem, który nie ma dzieci?

Angażuję się tak jak kiedyś, ale mam lepszą podzielność uwagi. Osobiście uważam, że od kiedy jestem mamą bardziej dbam o higienę pracy. Pracownik bez dzieci będzie chyba jednak tym bardziej elastycznym pod względem chociażby liczby nadgodzin. Pamiętam, że jako jeszcze nie-matka potrafiłam pokrywać każde braki w grafikach, kończąc miesiąc z liczbą 40 nadgodzin.

WSKAZÓWKI

Wiele mam martwi się, że wracając do pracy nie będą w stanie skoncentrować się na zadaniach, bo ich myśli będą krążyć wokół dzieci. Jak pokonałaś to wyzwanie?

Wiedziałam, że w przedszkolu moje dzieci czują się dobrze. Myślę, że taki spokój można osiągnąć jedynie przez zaufanie, którym obdarzymy osobę, czy osoby, które czasie naszej pracy zostają z dziećmi. Oczywiście z mojej strony były to tygodnie przygotowań. Warto wprowadzić dzieci w życie przedszkola, nawet jeśli jeszcze nie pracujesz. Dzięki temu mogły zacząć swój pobyt w przedszkolu od godziny, bądź dwóch. Tym sposobem rozpoczynając pracę, znałam już panie i też nie miałam problemu z ciągłym zamartwianiem się co u nich.

Co byś powiedziała mamom, które rozważają powrót do życia zawodowego i wyjście z domu? Jak byś je do tego zachęciła?

Drogie Panie: warto! Znajdź swój moment i przygotuj się do tego. Przeglądaj oferty pracy i jeśli możesz aplikuj na stanowiska, które Ciebie naprawdę interesują. Jeśli możesz, zapisz dzieci do przedszkola jeszcze przed podjęciem pracy. Znajdź wokół siebie bliskich, którzy mogą Ci pomóc w ewentualnym odprowadzeniu, lub odbiorze dzieci z przedszkola.

CODZIENNA RUTYNA I PLAN DNIA

Jak wyglądał Twój plan dnia gdy jeszcze nie było dzieci (godzina po godzinie)?

Byłam panią mojego czasu. Poza mną i budzikiem, nie było nikogo, kto mówił mi o której mam wstać lub zasnąć. Miałam czas na późne spotkania z przyjaciółkami, fitness przed pracą. Trudno mi powiedzieć godzina po godzinie, to zależało od pracy, którą wykonywałam w danym momencie.

Jak dużo pracowałaś każdego dnia?

Zapewne od 6 do 11 godzin.

Jak wygląda teraz Twój plan dnia?

W niektóre dni wstaję o 5:40. Nie jest to łatwe. Kiedy mogę pospać dłużej, bo zaczynam pracę po południu, albo jest weekend, to dzieci i tak stawiają mnie na baczność najpóźniej o godz. 7:00. Czas Dzieci jest pracą, która wymaga ode mnie organizacji głównie popołudniami. Na spotkania z przedstawicielami instytucji kultury umawiam się często ok 9:00-10:00. Kiedy dzieci wrócą z przedszkola, zawsze jemy razem posiłek. Raz w tygodniu prowadzę ich na karate i mamy wspólne zajęcia na basenie. Kiedy dzieci zasną, wracam do pracy w Czasie Dzieci, nieraz zasnę, a czasem poczytam książkę.

Weekendy są połączeniem pracy i przyjemności. Moje dzieci uwielbiają teatr, warsztaty, słuchowiska. Pisanie recenzji i reklamowanie portalu odbywa się więc często w obecności mojego potomstwa, co dodaje takiej opinii wiarygodności. Bo przecież jak można recenzować wydarzenie dla dzieci wyłącznie z punktu widzenia dorosłego?

Jak dużo czasu dziennie poświęcasz na pracę?

Od 4 do 12 godzin. Pamiętajcie jednak, że są to dwie prace.

WYZWANIA I TROSKI

Co było Twoimi największymi wyzwaniami i troskami przed urodzeniem dzieci?

Z perspektywy czasu widzę, że zbyt mało wierzyłam w swoje umiejętności.

Jakie są Twoje obecne zmartwienia, wyzwania?

Wyzwanie? Nadal mieć siły na wszystkie swoje zainteresowania, rodzinę i przyjaciół.

PRACA, POWRÓT DO PRACY

Co dla Twojej ścieżki kariery oznaczało zostanie mamą? Co się zmieniło?

Dodało sporo pewności siebie i pokazało, że warto interesować się wszystkim, co nam się podoba, nawet jeśli ktoś może to uznać za stratę czasu.

Co Cię najbardziej motywowało i motywuje, by znowu pracować?

Niezależność. Wyzwania.

Co ci dało, a co zabrało posiadanie dzieci w kontekście rozwoju zawodowego?

Wyłącznie dało. Pozornie myślałam, że macierzyństwo trochę odrealnia od sytuacji na rynku pracy. Nic błędnego. Myślę, że mój czas na tzw. macierzyńskim wykorzystałam rozwojowo bardzo dobrze. Zdecydowałam się w tym czasie na studia magisterskie uzupełniające, zainteresowałam się kulturą dla najmłodszych.

CZAS DZIECI – PORTAL INFORMACYJNO ROZRYWKOWY

czas dzieci

Katarzyna jest odpowiedzialna za dział Trójmiasto w portalu Czas Dzieci. Jest to portal informacyjno-rozrywkowy, działający w największych miastach Polski. Nasza bohaterka mówi: Piszemy o dzieciach, rodzicach i wydarzeniach, które dotyczą tej grupy docelowej. Pokazujemy, jak można spędzać czas w domu i w mieście. Obejmujemy patronatem ciekawe wydarzenia i nietuzinkowe książki dla dzieci.

Zachęcam Was do wprowadzania dzieci w świat kultury jak najwcześniej. Jest to wspaniała forma spędzania czasu – muzea, galerie, koncerty, teatry. Jest masa wydarzeń bezpłatnych, które wymagają jedynie wcześniejszych zapisów mailowych.

Jeśli dotychczas nie przywiązywaliście większej uwagi do książek dla dzieci, to od dziś proszę przyjrzyjcie się im się bliżej. Znajdźcie tytuł, którego głośne czytanie będzie sprawiać waszemu dziecku i wam taką samą przyjemność!

DZIECI ZABIERAJĄ SPORO ENERGII, A WIĘC ZDAJĘ SOBIE SPRAWĘ, JAK TRUDNY MUSI BYĆ POWRÓT PO URLOPIE WYCHOWAWCZYM DO PRACY, ZA KTÓRĄ NIE PRZEPADAMY.
CIESZYŁ MNIE CZAS SPĘDZONY Z DZIEĆMI W DOMU, ALE PRZYSZEDŁ MÓJ MOMENT NA REALIZOWANIE SIĘ RÓWNIEŻ NA POLU ZAWODOWYM.
OSOBIŚCIE UWAŻAM, ŻE OD KIEDY JESTEM MAMĄ, BARDZIEJ DBAM O HIGIENĘ PRACY.
DROGIE PANIE: WARTO WRÓCIĆ DO PRACY! ZNAJDŹ SWÓJ MOMENT I PRZYGOTUJ SIĘ DO TEGO. PRZEGLĄDAJ OFERTY PRACY I JEŚLI MOŻESZ, APLIKUJ NA STANOWISKA, KTÓRE CIEBIE NAPRAWDĘ INTERESUJĄ.
CIESZYŁ MNIE CZAS SPĘDZONY Z DZIEĆMI W DOMU, ALE PRZYSZEDŁ MÓJ MOMENT NA REALIZOWANIE SIĘ RÓWNIEŻ NA POLU ZAWODOWYM.

Kolejne wywiady z mamami aktywnymi zawodowo już niebawem!

Wprowadzenie do cyklu wywiadów pod tytułem “Mama aktywna zawodowo” znajduje się TUTAJ.

A oto mamy, które już opowiedziały, jak godzą wszystkie życiowe role:

  1. Lekarz TUTAJ
  2. Samotna mama pracująca w korporacji  TUTAJ
  3. Dyrektor NGO  TUTAJ
Share.

About Author

?
?