Jak się czujesz po wakacjach? Jesteś wykończony? Naładowane akumulatory? Czy czas naładować ponownie?

Podpowiadamy jak zatrzymać energię z wakacji na dłużej!

Lato dobiega końca, o czym przypomina nam dźwięk pierwszego szkolnego dzwonka, opadające z drzew liście i… nieuchronny powrót do pracy po urlopie. Wracamy opaleni, radośni, szczęśliwi, pełni nadziei, że ta energia utrzyma się cały rok i wystarczy nam do kolejnych wakacji. Jednak często już po paru dniach stwierdzasz: jestem wykończony. Co zrobić, jeśli tak się nie stanie, i już po tygodniu zapomnimy, że odpoczywaliśmy?

Wakacje? A kiedy to było?

Raptem tydzień temu, dopiero co wróciłeś? Jak często pytając się znajomych czy samego siebie o wakacje zamiast mocy wrażeń słyszysz zdanie “wakacje a kiedy to było”, a minął dopiero tydzień.

Zamiast ładowania akumulatorów raz na dłuższy czas na wymarzonym urlopie, polecamy strategię ładowania akumulatorów każdego dnia. Energia powakacyjna szybko się wyczerpuje: im więcej jej potrzebujemy, tym prędzej ona znika. Praca często wysysa z nas siły, co wynika chociażby z pełnej skrzynki mailowej i wielu spraw do załatwienia “na wczoraj” po powrocie z błogiego czasu relaksu i nicnierobienia. W warunkach nadrabiania zaległości po kilku dniach możemy czuć się bardziej wyczerpani, niż przed urlopem, a przecież nie po to wyjeżdżaliśmy na wakacje!

Nie bądź wykończony! Rób sobie mini wakacje codziennie.

Ładowanie akumulatorów każdego dnia to najprościej metoda dbania o siebie każdego dnia, planowania czasu na odpoczynek nie raz w roku, ale w każdym tygodniu. Swoja komórkę, smartfona ładujesz każdego dnia, a jak dbasz o siebie? To bardzo ważne aby nie mieć poczucia, że jesteś wykończony.

Ładuj akumulatory każdego dnia!

To zapewnienie sobie częściej tych czynników, które pozwoliły Ci zapomnieć o pracy i zamieniły zmęczenie w nową siłę. Zastanów się przez chwilę, co takiego miał w sobie Twój urlop, że się na nim odprężyłeś? Jakie warunki zapewniły Ci odpoczynek i relaks? Jak możesz przenieść te czynniki do Twojej codzienności? Poniżej znajdziesz kilka pomysłów.

 1. Aktywność 

  Jeśli odpoczywałeś aktywnie, wypróbuj regularne uprawianie sportu dwa razy w każdym tygodniu.

 2. Bycie offline

  Jeżeli najbardziej odprężyłeś się dzięki odcięciu się od Internetu i wszelkich spraw przychodzących, przemyśl wyłączanie telefonu na okres weekendu lub zostawianie telefonu służbowego w pracy, gdy wychodzisz wieczorem do domu. Już przecież wiesz, że świat nie zawali się, gdy przez kilka dni nie będziesz online.

 3. Mini wakacje

  Być może odpocząłeś najbardziej wśród natury albo w wersji all inclusive: zaplanuj jeden dzień lub jeden weekend w miesiącu, gdy możesz skoczyć za miasto lub wybrać się do SPA czy hotelu. Poczucie oderwania się od obowiązków daje nam już jedna noc spędzona poza domem i miejscem stałego zamieszkania.

 4. 90 sekund dla siebie

  Inną metodą jest wywołanie kilku zdjęć z wakacji, które przywołują najmilsze wspomnienia, i zerkanie na nie przed snem lub rano. Potem wystarczy zamknąć oczy, nastawić minutnik i przez 90 sekund skupić się na swoim oddechu, mając w pamięci te przyjemne obrazy. Nasze zmęczone ciało dzięki tej krótkiej chwili może wiele zyskać!

 5. Spontan

  Jeżeli tym, co dało Ci najwięcej podczas wakacji, był brak kontroli i myślenia o codziennych sprawach do zrobienia, zarezerwuj w kalendarzu czas na “niespodziewane”. Czasami jeden wieczór w tygodniu, którego nie planujesz od A do Z, może dać Ci namiastkę wakacji. Rób wtedy to, na co masz ochotę, bez analizowania opinii innych. Nie oczekuj nic od tego czasu, pozwól samemu sobie siebie zaskoczyć.

Jakie Ty masz strategie na przedłużenie energii z wakacji? Jakie masz wrażenia po skorzystaniu z naszych podpowiedzi?

Podziel się w komentarzu!

 

Share.

About Author

?
?