Test Gallupa stoi w opozycji do bardzo popularnego w Polsce nastawienia. Jest przeciwwagą do koncentracji na tym, co nam nie wychodzi, co powinniśmy poprawić, co wychodzi nam gorzej niż byśmy oczekiwali. Jego oryginalna nazwa to Strenghts Finder, co już wiele mówi o sensie i idei tego testu.

Nastawienie ma znaczenie

Zaczyna się zwykle już w domu. Dziecko, które rozleje herbatę, rozsypie mąkę czy uderzy rodzeństwo słyszy zwykle słowa nagany. Nieraz te sytuacje urastają do rangi legend rodzinnych, a przy okazji wspominania danej osoby wyciąga się właśnie takie historie. Opowieści o słabościach, potknięciach, o nieudanych próbach. W szkole widać to jeszcze wyraźniej: mając piątki od góry do dołu i jedną trójkę, dziecko po wywiadówce zazwyczaj musi tłumaczyć się z tej gorszej oceny. To nastawienie na szukanie swoich słabych stron, tego co nam gorzej wychodzi, z czym mamy kłopot, towarzyszy także w kontekście zawodowym. Wiele osób słysząc pochwałę od szefa zastanawia się, co tak naprawdę robi źle, i kiedy szef to zauważy. Kiedy ktoś udziela nam informacji zwrotnej, czekamy aż w końcu powie, co mamy poprawić w swoim zachowaniu.

Odnajdujesz się w tym opisie?

  • Gdy słyszysz dobre słowo, pochwałę, komplement czy słowa uznania, zawstydzasz się i myślisz, że to nieważne?
  • Na ile koncentrujesz się w rozwoju na tym, co Ci naturalnie wychodzi, a na ile na swoich słabościach?
  • Czyżby te pozytywne aspekty; to, co robisz dobrze, nie były Ci tak potrzebne?

Być może właśnie dlatego warto zrobić sobie Test Gallupa. By chociaż na czas jego wypełniania, a potem czytania i analizowania wyników, dać sobie szansę na zobaczenie swoich mocnych stron. Te kilkanaście minut może zaprocentować na kolejne lata!

Test Gallupa – czym są talenty?

Obietnice “każdy z nas ma talenty, mocne strony, i na nich warto się skoncentrować, by odmienić swoje życie” brzmią magicznie. Nie przepadamy za takimi bajkami, dlatego za bardzo ważną cechę tego narzędzia uznajemy jego parametry statystyczne. Test Gallupa to jeden z bardziej rzetelnych i trafnych testów psychologicznych, co oznacza, że rzeczywiście mierzy mocne strony oraz że te same osoby osiągają identyczne lub mocno zbliżone wyniki na przestrzeni wielu lat. Kwestionariusz wypełnia się przez internet po wykupieniu kodu dostępu (w książce lub na tej stronie) – dokładny opis jak wypełnić test krok po kroku znajdziesz tutaj. Pytań jest 177, na każde 20 sekund: nie warto nad każdym zbyt długo się zastanawiać, przeciwnie, liczą się pierwsze narzucające się odpowiedzi.

Test Gallupa mierzy bowiem wrodzone talenty, rozumiane jako naturalnie powtarzające się wzorce myślenia, odczuwania i zachowania, które mogą być wykorzystane do realizacji Twoich celów i Twojego rozwoju, a przez to dla dobra Twojego otoczenia. Autorzy narzędzia zidentyfikowali 34 talenty, które każdy posiada w różnym stopniu. Najbardziej kluczowe jest pięć pierwszych talentów: czyli takich wzorców działania, myślenia, odczuwania, które są dla nas bardzo naturalne i przychodzą z łatwością. Ktoś nieposiadające tego talentu w swojej pierwszej piątce, czy nawet dziesiątce, może pracować nad swoim rozwojem latami, a i tak nie osiągnie poziomu z którego my startujemy.

Można inaczej

Test Gallupa niesie ze sobą tę właśnie ideę: zamiast kolejnych prób eliminowania słabości czy ulepszania tego, co nie przychodzi nam z lekkością; sensowniej jest skupić się na rozwijaniu swoich naturalnych mocnych stron. Wkładając ten sam wysiłek możemy osiągać dużo więcej, łatwiej i szybciej. W efektywności o to przecież chodzi: by mniejszym nakładem pracy lub czasu poszczycić się lepszymi wynikami. To bardzo inne podejście niż wpajana od dzieciństwa koncentracja na tym, z czym gorzej nam idzie.

Chcesz wiedzieć, jak to działa w praktyce?

W kolejnym wpisie odsłonimy, co nam dał test Gallupa i jak korzystamy z jego wyników w naszym rozwoju zawodowym. Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób można świadomie rozwijać swoje talenty, zapraszamy!

Link do testu znajdziesz tutaj gallupstrengthscenter.com

Jeśli chciałabyś, chciałbyś wiedzieć jak wykonać test w języku polskim to krok po kroku opisuje to Dominik Juszczyk na swojej stronie.

 

Share.

About Author

?
?