Święta, święta i po świętach…

Nadchodzą Święta… W radio na przemian słyszysz “Last Christmas” i “All I want for Christmas is you”, w centrach handlowych znalezienie miejsca parkingowego graniczy z cudem, na każdym rogu ulicy sprzedawane są karpie i choinki. W pracy jakoś więcej narzekania na brak czasu, liczba deadline’ów rozrosła się w zatrważającym tempie, bo przecież “musimy zdążyć przed Świętami”. Czy aby na pewno w nadchodzącym magicznym czasie chodzi o naszą gonitwę za prezentami lub wyrzutu sumienia z powodu nieumytych okien?

Święta – jak z nich naprawdę skorzystać?

Nasi pradziadkowie pracowali bardzo ciężko każdego dnia, na roli lub w fabrykach i zakładach. Czas świąteczny był z założenia wolny od pracy, był ustanowionym przez rządzących dniem, który każdy mógł celebrować wg wyznawanej religii lub przekonań. Dzisiaj święta kojarzą się bardziej ze wzmożonym wysiłkiem, mnóstwem potraw do przygotowania, generalnymi porządkami i zadbaniem w tym wszystkim o upominki dla bliskich… Znasz to? Zanim wpadniemy w taki kołowrotek w tych ostatnich godzinach przed Wigilią, proponujemy Ci dosłownie kwadrans na refleksję, jak Ty chcesz, by ten czas rzeczywiście wyglądał.

Weź kartkę, długopis i zatrzymaj się na chwilę w samotności…

Zamknij oczy i wyobraź sobie wymarzone święta Bożego Narodzenia…

Gdzie chcesz być?

Kogo chcesz mieć blisko siebie?

Jak pragniesz się czuć?

Co ma Cię otaczać?

Zapisz słowa lub wyrysuj obrazy, jakie Ci towarzyszą. Popatrz na nie i dopisz trzy decyzje, które przybliżą Cię w tym roku do tego idealnego stanu. Może nie musisz być z rodziną przez trzy dni, skoro marzysz o relaksie we własnej wannie i czytaniu odkładanych powieści? Może zamiast tradycyjnych, ręcznie robionych pierogów i uszek jednak zamówisz gotowe, a wolny czas wykorzystasz na spacer z dziećmi? Kiedy wiemy, co nam sprawia przyjemność i jakie zajęcie nas relaksuje, łatwiej zaplanować czas świąt tak, by naprawdę skorzystać z tych wolnych dni. Chodzi o celebrowanie tych dni w zgodzie ze sobą, bo tylko wtedy poczujemy i docenimy każdy moment świąt.

Święta w zgodzie ze sobą

Życzymy Ci właśnie takiego czasu: dni wypełnionych spokojem, ciszą i samotnością albo gwarnymi rozmowami z rodziną, godziny spędzonej z książką albo na zimowym spacerze. Niech te święta będą takie, jak lubisz i jakich naprawdę pragniesz! Przeżyte w zgodzie z sobą na pewno zaowocują dobrą energią na nowy rok, kreatywnymi pomysłami zawodowymi i nabraniem sił. A przecież o to nam w świętach chodzi, prawda? 🙂

Share.

About Author

?
?