Planer, kalendarz, notatnik, bullet journal, aplikacje mobile – różne rozwiązania i ich popularność

Planer, kalendarz, aplikacja – które z tych narzędzi pomoże Ci być bardziej efektywnym i pomoże zapanować nad upływającym czasem?

Zbliżający się koniec roku i początek kolejnego to wzmożony ruch na rynku planerów i kalendarzy. Jeszcze jakiś czas temu zachłysnęliśmy się planowaniem cyfrowym. Przez jakiś czas wydawało się, że kalendarze papierowe odejdą do lamusa. Nic bardziej mylnego! Papierowe planery biją rekordy popularności, a ceny niektórych pozornie zwykłych kalendarzy przyprawiają o zawrót głowy.

Skąd w dobie digitalizacji wszelkich wiadomości taka moda na planery papierowe?

Planery to dwutorowa obietnica: planery dają obietnice nam, a my sobie. To obietnica i nadzieja dobrej organizacji naszego czasu, naszego życia. Niemal każdy z nas ma uczucie, że prawie notorycznie brakuje nam czasu. Stąd coraz więcej osób szuka informacji, jak efektywnie zarządzać swoim czasem.

Planer to obietnica takich rzeczy jak:

 • lepsza organizacja czasu (time management)
 • planowanie z wyprzedzeniem
 • konsekwentne realizowanie celu
 • regularność i systematyczność
 • taka organizacja, że starczy czasu na wszystko
 • panowanie nad swoim czasem
 • zaplanowana zmiana planów
 • nie marnowanie czasu
 • większa efektywność
 • skupienie

Czy jednak planer to obietnica działania i systematyczności? Nie! Niestety nie! Wszystko zależy od tego, czy z danego narzędzia będziemy korzystać i w jaki sposób.

Wszystkie wymienione punkty możesz osiągnąć korzystając ze zwykłego kalendarza lub białego zeszytu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie kupienia sobie kalendarza czy planera, takiego jaki Ci się podoba, jaki jest estetyczny i praktyczny. Podejdź do tego jednak pragmatycznie a nie emocjonalnie.

Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy dla siebie planer, jak z bogatej oferty rynku wyłowić ten właściwy, który pomoże Ci skutecznie osiągać Twoje cele i realizować wszystkie zamierzenia bez ryzyka, że o czymś zapomnisz! Przewrotna, bardzo prosta instrukcja zawiera de facto trzy wskazówki.

Najpierw popatrzmy, co oferuje rynek – mnogość rozwiązań i nie umieściłyśmy wszystkich. Jeśli znasz produkt warty uwagi, możesz śmiało o nim napisać w komentarzu! Mamy prośbę, daj znać, za co cenisz akurat przez Ciebie proponowane rozwiązanie 🙂

Popularne planery papierowe

Zebrałyśmy dla was linki popularnych planerów. Jest ich na pewno o wiele więcej.
 1. LoveSimple – stylowy kalendarz dla kobiet, według zasady małych kroków
 2. Multiplaner – innnowacyjny system łączący kalendarz, notatki i projekty
 3. Planer PSC – nowy planer Pani Swojego Czasu wg sposobu planowania Bullet Journal
 4. Zaplanuj swój sukces – do wyboru, do koloru: ścienne, spiralowe, zeszytowe…
 5. Wonder planner – system dzienny, tygodniowy i roczny
 6. Happy planner- planowanie z nim jest prawdziwą przyjemnością
 7. 10-minute planner – planer z nowym systemem planowania, miejscem na planowanie tygodnia i miesiąca oraz motywującym cytatem na każdy dzień
 8. Glam planner – dla wymagających kobiet
 9. Dziennik rozwoju i planer – stawia na realne zwiększenie jakości życia
 10. Familiowo  – ciekawa opcja do planowania zadań rodzinnie
Jeśli nie wiesz, który planer wybrać i nie wiesz czy ta metoda planowania jest dla Ciebie odpowiednia to spróbuj darmowych planszy do wydrukowania. Poćwicz planowanie i zobacz jakie masz oczekiwania i potrzeby. Darmowe plansze znajdziesz między innymi w serwisie canva wpisując wyszukiwanie kalendarz, planer. Lub zrób sobie planer sam! Jak? Na przykład za pomocą metody bullet journal.

Co to jest bullet journal?

Nie będziemy się tutaj rozpisywać, szanujemy Twój czas. Po prostu obejrzyj filmiki:

Jeśli nic Cie nie przekonuje to może odpowiednie będą dla Ciebie aplikacje na telefon i komputer 🙂

Aplikacje do planowania

Nam wystarcza kalendarz Google ale istnieje wiele aplikacji, często opartych na metodzie GTD Get Things Done oraz metodach zarządzania projektami.

 1. Nozbe
 2. Any.do
 3. Monday
 4. ToDoReminder
W sieci znajdziecie o wiele więcej aplikacji 🙂

Jak dobrze planować? Jak  to ogarnąć?

Nasze wskazówki:
1. określ swoje potrzeby i styl planowania
2. poczytaj jakie są metody, bardzo dużo inspiracji znajdziesz na YouTube
3. wypróbuj zwykłą kartkę papieru i sprawdź jak jej używasz, potem do tego dopasuj konkretna metodę,  planowania lub styl planera
My używamy planowania w kalendarzu Google dla terminów, o których należy pamiętać. Ustawiamy przypomnienie na parę dni przed ważnym terminem czy wydarzeniem. Do planowania wakacji, mniejszych projektów i zadań do wykonania starcza nam zwykły kalendarz za paręnaście złotych 🙂
Share.

About Author

?
?