Pasja przekuta w biznes, zarabianie pieniędzy, hobby, które staje się zawodem… Przeczytaj, dlaczego to nie zawsze jest najlepsza metoda na pracę. I dlaczego nie wierzymy w tzw. pasjobiznesy 🙂

W utworze Nelly Furtado, napisanym na Euro 2004, znajdziemy słowa “It is the passion flowing right on through your veins, and it’s the feeling that you’re oh so glad you came. It is the moment you remember you’re alive, it is the air you breathe, the element, the fire”. Podkręć głośniki i wyrusz z nami w podróż po meandrach pasji i pracy!

Piosenka “Forca” swoim rytmem napędza do działania i przypomina o tym, co nas najbardziej przybliża do zwycięstwa budząc ukryte pokłady siły – o pasji. Kojarzy się nam ona przede wszystkim ze sztuką. Gdyby nie pasja malowania, spod pędzla niedocenionego za życia Van Gogha nie wyszłoby ponad 2000 dzieł. Bez pasji poszukiwania swojego idola przez dwóch fanów z RPA nie dowiedzielibyśmy się o istnieniu i twórczości Sugarmana. Przykłady można by mnożyć…

Co takiego daje nam pasja, że pozwala pokonać największe trudności czy brak pieniędzy?

Czym nas nakręca, motywuje do podejmowania coraz większych wyzwań?

Jak odkryć pasję w swoim życiu?

Jak ją przekuć na życie zawodowe, by odczuwać więcej przyjemności niż wysiłku i zmęczenia?

Czy rzeczywiście praca i pasja to dobre połączenie?

Poszukajmy odpowiedzi na te pytania!

Pasja – jak ją znaleźć?

Co myślisz, gdy słyszysz, że trzeba mieć swoje zainteresowania, a “człowiek bez pasji jest nudny i nieciekawy”? Potrafisz łatwo wymienić “pięć zajęć, które lubisz”? A może raczej ogarnia Cię panika pod hasłem “ratunku, ja nie mam pasji”? W tym znaczeniu słowo to oznacza zainteresowanie, wykonywanie jakichś czynności z przyjemnością, oddaniem i nieraz w stanie “flow”. Czy jednak jesteś na straconej pozycji nie mając jeszcze takiego zajęcia, które stało się czymś więcej niż hobby? Andrzej Tucholski, znany polski bloger, proponuje kilka strategii na poszukiwanie swojej pasji.

Najczęściej, by ją odnaleźć, potrzebujemy odkurzyć:

 • zapomniane wspomnienia tego, co nas kręciło w dzieciństwie
 • jakie przedmioty w szkole przychodziły nam z łatwością
 • czego uczyliśmy innych
 • co nam daje zapomnienie o całym świecie (oczywiście nie chodzi o używki).

Kiedy zaś tę pasję już nakreślisz…

Warto wiedzieć, co ma pasja do pracy

W literaturze fachowej badacze opisali pasję jako silny przymus do wykonywania aktywności, która jest lubiana, uznawana za ważną, której poświęca się dużo czasu i energii. Jej wykonywanie staje się częścią tożsamości osoby. Zaczyna ona identyfikować się z nią i opisywać przez jej pryzmat: „Passionate activities are part of who they are”. W odniesieniu do pracy jako aktywności kojarzonej z pasją, model teoretyczny zakłada cztery elementy konieczne do jej wystąpienia:

 1. umiłowanie i cenienie pracy – na ile rzeczywiście ważne jest dla mnie to, co robię w pracy, na ile cenię moje zajęcie, na ile sprawia mi ono przyjemność
 2. poświęcanie na nią dużej ilości czasu i energii – jeśli praca staje się moją pasją, łatwiej mi spędzać w niej więcej czasu, kierować uwagę i energię na działania z nią związane
 3. stopień interioryzacji czynności – sprowadza się do tego, kto w tym związku ma władzę: czy ja potrafię przerwać pracę i zająć się czymś innym, czy ta pasja jest tak silna, że pochłania mnie bez reszty i zaczyna mieć nade mną kontrolę?
 4. poziom konfliktu między pracą a innymi aktywnościami – na ile praca stała się ważniejsza od innych spraw, osób, zainteresowań? Czy będąc pochłoniętym przez pracę nie zaniedbuję troski o znajomych, rodzinę, zdrowie?

Współwystępowanie tych elementów prowadzi do pojawienia się jednego z dwóch rodzajów pasji: harmonijnej lub obsesyjnej. Ich rozróżnienie jest kluczowe dla zrozumienia różnicy między osobą, która kocha to, co robi i jednocześnie dba o swoje życie prywatne; a osobą całkowicie pochłoniętą pracą zawodową, która jest jej pasją.

Pasja w dwóch odsłonach

Pasja harmonijna (harmonious passion) jest rozumiana jako motywacyjna siła, prowadząca do zaangażowania się w aktywność zawodową z własnej chęci. Występuje, gdy z własnego wyboru chce się pracować dłużej, lepiej, bo sprawia to wiele radości. Wtedy nasze zajęcie pozostaje w równowadze z pozostałymi dziedzinami życia, bo to wciąż osoba decyduje, kiedy będzie ją wykonywać i ile energii na to poświęci. Pasja harmonijna jest związana z doświadczaniem flow i pozytywnych emocji, większą koncentracją podczas zaangażowania w zadanie, redukuje negatywne emocje. Pojawia się, gdy w pracy są możliwości wykorzystania swoich uzdolnień i lubianych cech. Łączy się także z możliwością samodzielnego podejmowania decyzji i brania odpowiedzialności za pewne projekty.

Pasja obsesyjna (obsessive passion) jest wynikiem braku zaspokojenia podstawowych potrzeb i jest motywowana wewnętrznym przymusem angażowania się w dane działanie. W tym przypadku aktywność zawodowa, chociaż lubiana, niejako sprawuje kontrolę nad osobą poprzez wpływ na samoocenę, poczucie akceptacji społecznej czy niekontrolowaną chęć wykonywania czynności. Może pojawić się nierównowaga między aktywnością a innymi obszarami życia, przejawiająca się między innymi we frustracji czy braku dystansu emocjonalnego do pracy. Pasja obsesyjna wiąże się z występowaniem negatywnych emocji, takich jak poczucie winy, rozdrażnienie oraz uporczywych myśli, poddających w wątpliwość jakość pracy.

Podsumowując wyniki badań naukowych nt pasji do pracy, widać wyraźnie, jak różne może mieć ona oblicza.

Dwa “P” – pasja i praca, często dzisiaj występują razem

Od konferencji poprzez prasę, otaczają nas wezwania:

 • “Utwórz z pasji swoja pracę”
 • “Pracuj z pasją”
 • “Połącz pasję z pracą, a całe życie nie będziesz musiał pracować”
 • “Wskazówki, jak połączyć pasję z zarabianiem pieniędzy”

Świat dzisiaj zachęca do tego, by szukać zajęcia, które daje nam przyjemność. Takiego, które przynosi satysfakcję i sprawia, że zapominamy o całym świecie. Potem mamy uczynić je swoją pracą. Tymczasem widać wyraźnie, że istnieją też zagrożenia takiego sposobu życia. Oprócz wymienionych negatywnych emocji czy braku równowagi między pracą a innymi aspektami życia, praca oparta na pasji może najzwyczajniej odebrać radość z tego, co się robi. Kiedy hobby staje się aktywnością zarobkową, a przez to obowiązkiem, zmniejsza się motywacja wewnętrzna. Często można odkryć, że wręcz przestaje się lubić dane zajęcie. Wówczas tracimy i pasję, i pracę…

Praca z pasją i jej trzecie oblicze

Na pracę z pasją można spojrzeć jeszcze inaczej – jako na prawdziwe zaangażowanie w to, co się robi, motywowane tym, że komuś zależy na swojej pracy. Pracować z pasją oznacza nie tylko lubić to, co się robi, ale także wkładać wysiłek, energię, czas w swoje zajęcie. Uznać pracę za coś istotnego, wartościowego, i pracować z zaangażowaniem i oddaniem. Nawet, jeżeli do końca nie przepada się za wszystkimi czynnościami wykonywanymi zawodowo (co pewnie nie jest możliwe…). W takim podejściu liczy się przede wszystkim głębokie przekonanie, że pracować z pasją można wtedy, gdy nam na tej pracy zależy.

To właśnie mamy na myśli mówiąc, że marzy się nam, by każdy z dumą twierdził #pracujetamgdziechce. Jak to ujęła Agnieszka Spiżewska “świat potrzebuje marzycieli” – a jeszcze bardziej potrzebuje ludzi zaangażowanych w to, co robią, oddanych sercem swoim zajęciom. Niezależnie, czy to praca, czy pasja – czy może najzdrowsze połączenie tych dwóch 🙂

(…)

PRACOWAĆ Z PASJĄ OZNACZA NIE TYLKO LUBIĆ TO, CO SIĘ ROBI, ALE TAKŻE WKŁADAĆ WYSIŁEK, ENERGIĘ, CZAS W SWOJE ZAJĘCIE.

PRACOWAĆ Z PASJĄ MOŻNA WTEDY, GDY NAM NA TEJ PRACY ZALEŻY.

PRACA OPARTA NA PASJI MOŻE NAJZWYCZAJNIEJ ODEBRAĆ RADOŚĆ Z TEGO, CO SIĘ ROBI.

PASJA HARMONIJNA JEST ZWIĄZANA Z DOŚWIADCZANIEM FLOW I POZYTYWNYCH EMOCJI, WIĘKSZĄ KONCENTRACJĄ PODCZAS ZAANGAŻOWANIA W ZADANIE, REDUKUJE NEGATYWNE EMOCJE.

„PASSIONATE ACTIVITIES ARE PART OF WHO THEY ARE”

ŚWIAT POTRZEBUJE LUDZI ZAANGAŻOWANYCH, ODDANYCH CAŁYM SERCEM SWOJEJ PRACY.

 

PS. Cytaty zebrane przez Partyzantkę 🙂

Share.

About Author

?
?