Czym jest misja, wizja zawodowa?

Misja, wizja to słowa, które nie zawsze są wyświechtanymi hasłami stworzonymi przez odległy zarząd, by wypełnić rubrykę w zakładce strony internetowej firmy. Kiedy podejdziemy do niej na poważnie, zobaczymy jaką wartość wnosi przyjrzenie się własnym pragnieniom, jak wiele ułatwia w późniejszym dokonywaniu wyborów zawodowych osobista konstytucja i nadanie sobie właściwego kierunku. Te dwa słowa misja, wizja niosą ogromny ładunek motywacji i pasji, jednocześnie wymagając dyscypliny w ich wdrażaniu i samoświadomości, by decydować zgodnie z obraną ścieżką.

WIZJA

to obraz lepszego świata, lepszej przyszłości, która urzeczywistni się poprzez twoje działanie. Jest konkretna (namacalna i niezbyt wygórowana), zwięzła, często wyrażona w kreatywnej formie, zrozumiałej dla odbiorców. Steve Jobs mówił: „Kultura innowacji nie może istnieć bez wizji. Wyobraź sobie obraz świata, którzy jest tak inspirujący, że wydobywa najlepsze idee z największych umysłów. Wizja zaczyna się na szczycie, wizja zaczyna się od ciebie.” Warto też sprawdzić własną wizję, czy czerpie ona z twojego wewnętrznego głosu, energii, z twojego wyjątkowego talentu? Czy daje ci poczucie powołania, przekonanie, że jest to sprawa warta twojego zaangażowania?

MISJA

oznacza i nadaje sens, określa powód: po co żyjesz, pracujesz? Jaka jest intencja twoich działań? Dla kogo to robisz? Koncentruje się wokół tego, kim chcesz być, co chcesz robić (wkład i osiągnięcia) i wokół wartości, na których owo „bycie” i „robienie” będzie oparte. To osobista konstytucja, wyrażenie twojego unikalnego powołania i zasad, jakimi się kierujesz.

Czasami nie umiemy wyobrazić sobie tego lepszego świata, nas samych w innym miejscu zawodowym. Wiemy tylko, że tu, gdzie jesteśmy, nie chcemy już dłużej być. Wtedy trzeba dać sobie czas na eksperymentowanie: spróbowanie czegoś nowego, nawet w bezpiecznych warunkach (np. wolontariat lub nowy projekt w firmie), posmakowanie innego zakresu obowiązków, innej roli czy innego miejsca wykonywanej pracy. Kolekcjonowanie takich momentów powinno być świadome, by sprawdzać, gdzie najbardziej realizujemy nasze talenty, gdzie jesteśmy najbardziej potrzebni i czujemy się najlepiej.

Zazwyczaj zaraz po wizji przychodzi zwątpienie w jej realność – wówczas trzeba skupić się na niej i odrzucać wątpliwości. Aby nie wpaść w pułapkę własnych nieudanych doświadczeń, przeszłości i ograniczeń, warto skupić się na tym, w jaki sposób możemy tę wizję przemienić w rzeczywistość? Te głosy zwątpienia czasami słyszymy z zewnątrz. Jeśli ktoś mówi, że się nie uda, należy to zbadać, sprawdzić, przetestować, a nie rezygnować. Ludzie przecież często nie mają wiedzy o rzeczywistości, w jakiej się obracasz, a z góry skazują twoje plany na niepowodzenie.

Misja, wizja zawodowa – Jak ją tworzyć?

Trzy kroki do stworzenia własnej misji i wizji zawodowej

Własna misja, wizja, do której dążymy, ułatwia dokonywanie wyborów zawodowych i jest Gwiazdą Polarną na drodze naszej kariery. Proces ich konstytuowania czasami trwa kilka lat, miesięcy, a czasami wystarczy go wydobyć na światło dzienne i tylko skupić swoją uwagę na tym, jaki obraz świata chcemy po sobie pozostawić w naszej pracy. Po co jest wizja? Kiedy poruszamy się w świecie zewnętrznych celów, bez kontaktu z tym, co głęboko w nas, to będziemy się zmieniać tylko na zewnątrz. W środku nas nadal pozostaniemy tacy sami i mimo długiej drogi, nie zmieni się nic. Wizja odsłania to, co ważne dla nas, niekoniecznie co podpowiada nam świat. Jednocześnie jej realizacja służy światu, temu, stawał się lepszym miejscem do życia, budowania relacji, by pewne jego elementy funkcjonowały korzystniej.

1. Zatrzymaj się

Marek Kamiński mówiąc o wizji podkreśla zaufanie wewnętrznej intuicji, podszeptom, które łatwo przegapić w codziennym biegu. Pierwszą i konieczną rzeczą jest zatem zatrzymanie się. Wizji i misji nie odkryjemy w tramwaju, spiesząc się na spotkanie z klientem czy po odbiór dzieci z przedszkola. Warto poświęcić nawet cały dzień, by odpocząć, usiąść w przyjemnym dla siebie miejscu i posłuchać samego siebie. Żeby zadać sobie samemu ważne pytania i usłyszeć odpowiedzi, potrzebujemy wyciszenia i uspokojenia – podkładu odpowiedniego do wagi własnych przemyśleń. Misja, wizja to indywidualne obrazy i wyobrażenia dla każdego z nas.

2. Zapytaj sam siebie

To, co dla ciebie ważne, wiesz tylko ty. Tylko ty znasz swoje poruszenia, wiesz, co najbardziej cię kręci, kiedy czujesz dreszcze za całym ciele i za jakie wartości jesteś gotowy poświęcić inne. To drugi krok do sformułowania swojej misji i wizji zawodowej: odkrycie wartości, które mają dla ciebie największe znaczenie. Poniżej znajdziesz dziesięć pytań, które pomogą ci je nazwać i zobaczyć sens pracowania według nich. Odpowiedz na nie bardzo szczerze, nie ograniczając się miejscem na kartce czy czasem. Pozwól, by odpowiedzi w tobie dojrzewały.

· Jak chcę być zapamiętany w moim środowisku?

· Kto jest osobą, która miała na mnie największy wpływ i jakie cechy ona posiada?

· Jakie trzy lub cztery wartości są dla mnie najważniejsze?

· Co najbardziej lubię robić?

· Gdyby wszystko było możliwe, co najbardziej na świecie chciałbym robić? Jak pracować?

· Jakie są moje najmocniejsze strony?

· Jak mogę się nimi dzielić, by zrobić coś dobrego na tym świecie?

· Co uważam za najbardziej wartościowe w moim życiu zawodowym?

· W jaki sposób mogę się przyczynić do rozwoju innych, świata?

· W jaki sposób chcę się włączyć w działalność w moim środowisku pracy?

Wersja dla odważnych to pogłębienie tej refleksji o wyobrażenie sobie własnego pogrzebu. W Stanach Zjednoczonych częstą praktyką są przemówienia o zmarłym członków rodziny, przyjaciół i współpracowników podczas uroczystości pogrzebowej. Jeśli wizja to obraz miejsca, gdzie chcemy dojść, to ćwiczenie wymaga spojrzenia na swoją obecną sytuację zawodową z punktu końcowego, ostatecznego. Zapisz sobie, co chciałbyś, by powiedział na twoim pogrzebie o tobie i twojej pracy twój szef? A co współpracownicy? Co chciałbyś usłyszeć od swojego autorytetu, mentora zawodowego? A co od osób, którymi zarządzałeś? Taka perspektywa poszerza horyzont i ułatwia zobaczenie, co tak naprawdę jest dla nas istotne w wykonywanej pracy.

3. Stwórz własny obraz

Nasz umysł składa się z dwóch półkul i każda z nich pełni istotną rolę. Wizja nie jest zapisem liczb czy wykresów, ale pewnym obrazem, wyrażonym prostym zdaniem, które poprzez zwięzłość i konkretność tworzy nową rzeczywistość. Przykładem takiej misji, która łatwo przekłada się na wizję i obraz jest idea Starbucksa: „A third place between work and home”. Nietrudno to sobie wyobrazić, prawda? Na myśl przychodzi przyjemna przestrzeń, w której chce się przebywać, bo czujemy się w niej dobrze i komfortowo.

Trzecim krokiem jest zatem pozostanie sam na sam ze sobą i wprawienie w ruch prawej półkuli. Wyobrażaj sobie to, gdzie dochodzisz, miejsce, do którego zdążasz. Zobacz oczami wyobraźni ten obraz, który będzie ci przyświecał podczas zawodowej wędrówki i zdobywania coraz to nowych celów. Bo tylko ten widok będzie na tyle motywujący, bo dodać ci sił podczas zwątpienia; i na tyle wymagający, byś idąc za swoimi pragnieniami zdobywał nowe kompetencje i rozwijał swoje talenty.


LITERATURA:
-Bolles, R. „Jakiego koloru jest twój spadochron”, Warszawa: Studio Emka, 2012.
-Carroll, L. „Alicja w Krainie Czarów”, Kraków: Wydawnictwo Bona, 2012.
-Covey, S. R. „8 nawyk – od efektywności do wielkości i odkrycia własnego głosu”, Poznań: Rebis 2009.
-Gallo, C. „The Innovation Secrets of Steve Jobs: Insanely Different Principles for Breakthrough Success”, Nowy Jork: The McGraw Hill Companies, 2011.
-Kamiński, M. „Wyprawa”, Gdańsk: Instytut Marka Kamińskiego, 2012. link
-Kamiński, M. „Alfabet”, Warszawa: Wydawnictwo G+J RBA, 2013. link

Share.

About Author

?
?