Początek roku przyniósł nam bardzo radosną wiadomość: nominację do nagrody Liebster Blog Award! Dziękujemy Karolinie z bloga odNova za możliwość kontynuowania tej rozwojowej tradycji przybliżającej wartościowe blogi odbiorcom. Dzięki temu mniej znane i jeszcze mało rozpoznawane blogi mają szansę zaistnieć wśród szerszego grona Czytelników, polecone przez innego Autora.

Liebster Blog Award – na czym to polega?

Liebster Blog Award istnieje tylko w Internecie. Inicjatywa rozpoczęła się w 2011 roku w Niemczech, a teraz jest rozpowszechniona na całym świecie. Ideą zabawy jest promowanie mniej znanych, interesujących blogów i docenienie dobrze wykonanej pracy blogera. W ramach Liebster Blog Award udzielamy odpowiedzi na jedenaście pytań zadanych przez nominującą nas osobę, po czym sami zadajemy pytania i nominujemy kolejne blogi (od pięciu do jedenastu). Należy również podać link do bloga osoby, która dokonała naszej nominacji.

Liebster Blog Award – poznajcie nas bliżej, czyli odpowiedzi na zadane nam pytania

 1. Dlaczego zaczęłaś prowadzić blog?

  Monika: Nasze blogowanie i prowadzenie portalu zrodziło się z potrzeby serca i pasji do pracy, jaką jest inspirowanie innych do zmian w zakresie ścieżki zawodowej. Cudowny los spotkał nas obie w dobrym momencie i z tego połączenia wynikła decyzja o kupieniu domeny, cały plan treści na stronę, no i mnóstwo dobrej energii płynącej z przekonania, że można i warto pracować tam, gdzie się chce.

  Małgorzata: Ten pomysł kiełkował przez jakiś czas. Bardzo lubię czytać biografie i słuchać radiowych audycji, gdzie różne osoby opowiadają o swoim sposobie na życie i perypetiach. Ten sposób na życie wiąże się nierozłącznie z rozwojem i decyzjami zawodowymi. Myślę, że było to tylko kwestią czasu żeby podzielić się w jakiejś formie tymi historiami, przedstawić nowe i pokazać, że da się wiele osiągnąć. Forma bloga to tylko medium, które dobrze do tego się nadaje.

 2. W jaki sposób powstała nazwa bloga?

  Monika: Pamiętam naszą kilkudniową burzę mózgów i spisywanie wszystkich pomysłów w chmurze. Ostatecznie zdecydowałyśmy się na tę nazwę, bo dobrze oddaje ideę, jaką promujemy na stronie: mamy wybór i wpływ na naszą ścieżkę zawodową i możemy pracować tam, gdzie chcemy. To nieraz oznacza pozostanie w obecnej pracy z drobnymi modyfikacjami, by stała się ona bardziej sensowna i odpowiadająca na nasze potrzeby. Dlaczego po angielsku? Bo strona od początku funkcjonuje w dwóch językach, tłumaczymy nasze artykuły by dotrzeć do większej liczby odbiorców i inspirować ich do zmian w myśleniu o karierze zawodowej.

  Małgorzata: Nazwa bloga to job-choice czyli wybór pracy. Myślę, że dobrze oddaje ideę całej strony. Każdy z nas ma wybór dotyczący i tego co robimy i w jakiej relacji zatrudnienia pozostajemy. Nie jesteśmy kontra korpo, nie jesteśmy kontra MŚP, nie jesteśmy kontra własna działalność – najważniejsze jest zadowolenie z sytuacji w jakiej się jest lub chęć jej zmiany aby móc powiedzieć #pracujetamgdziechce. Gdy spotkałam Monikę w jednej rozmowie przedstawiłam mój pomysł na portal i obydwie pokochałyśmy ten projekt. W jednej z rozmów zrobiłyśmy barinstorming jak mogłaby nazywać się nasz strona. Te pomysły zweryfikowałyśmy z dostępnymi domenami i zapadła decyzja o job-choice.net.

 3. Gdybyś miała jednym słowem opisać swoje blogowanie, to…

  Monika: Byłaby to obserwacja – nasze wpisy powstają dzięki naszym otwartym oczom, uszom gotowym do słuchania i naszej pracy, z której czerpiemy najwięcej pomysłów na nowe wpisy.

  Małgorzata: Jednym słowem to wyzwanie. Używając nieco większej ilości słów: Nasze, moje blogowanie to przyjemność a podwójna przyjemność gdy dostajemy pisemne lub ustne potwierdzenie od osób, które nam dają znać, że na przykład merytoryczne artykuły im bardo pomogły uporządkować pewne myśli lub gdy dowiadujemy się, że jakaś osoba po przeczytaniu wywiadu uwierzyła, że da się, że warto zawalczyć o styl życia i pracy zgodny z sobą i swoimi zainteresowaniami. Dla mnie to też zaszczyt, że osoby chcą się dzielić swoimi przemyśleniami i doświadczeniem oraz, że współpracują z nami takie osoby jak Miriola Dzik i Agnieszka Kawula a kolejne osoby chętnie udzielają wywiadów.

 4. Najpiękniejsze wspomnienie z dzieciństwa

  Monika: Jest ich wiele, w tym momencie mam przed oczami wakacyjny pobyt u mojej cioci, gdzie całe dnie huśtałam się śpiewając piosenki wycinane z SuperExpressu. Do dzisiaj współczuję jej sąsiadom, którzy musieli słuchać mojego fałszowania, a ja gdy się cieszę śpiewam jeszcze głośniej niż zwykle 😉

  Małgorzata: Jest ich wiele. Myślę, że przede wszystkim została mi w głowie beztroska i umiejetność cieszenia się chwilą, życzliwość ale też psotliwość i doza humoru. To raczej uczucia jakie towarzyszyły dzieciństwu a chwil jest wiele. Jeden przykład to radośnie pałaszowane rurki z kremem kupowane na Długiej w Gdańsku (może tez ktoś jeszcze pamięta) lub jazda latem na rowerze po Długim i Rybackim Pobrzeżu, gdzie dziś latem ciężko jest nawet przejść. To też wyprawy nad pobliskie jeziora, gra w badmintona czy ping ponga i weekendy spędzone na grzybobraniu. Teraz gdy obserwuję moją córkę to wszystko powraca, przypomina mi się i chętnie przyjmuję jej optykę patrzenia na świat.

 5. Gdyby miała Cię opisać któraś z bliskich Ci osób, to powiedziałaby…

  Monika: …że wszędzie mnie pełno i nigdy nie mam czasu, bo angażuję się na różnych polach. I że nigdy nie wie, z czym zaraz wyskoczę!

  Małgorzata: Jeden z kolegów kiedyś mi napisał “Morgen Europa, übermorgen der Rest der Welt und Überübermorgen die anderen Planeten in unserem Sonnensystem!” Ten cytat chyba dobrze oddaje to jaka jestem. A kto ciekaw co to znaczy ten zapyta wujka Googla 🙂

 6. Najważniejsze miejsce w Twoim domu i dlaczego ono?

  Monika: Stół kuchenny, bo przy nim najlepiej się rozmawia, czyta, rozwiązuje problemy, myśli i kreuje nowe posty. Przy okazji lubię jeść, a przy moim kuchennym stole wszystko smakuje jeszcze intensywniej.

  Małgorzata: To nie miejsce, to osoby są najważniejsze w moim domu. Jeśli tylko mogę mieć lekki wpływ na to jak wygląda miejsce to czuje się w nim dobrze. Lubię bawić się wystrojem wnętrz i co jakis czas coś zmieniać.

 7. Mam słabość do…

  Monika: Przede wszystkim mojego Męża, wygłupiania się w najdziwniejszych miejscach i kontekstach, bananów w każdej postaci, huśtawek i pięknych notesów.

  Małgorzata: Mam słabość do dobrej kawy i zatrzymywania się na parę minut w gonitwie dnia codziennego. Mam słabość do uśmiechu – często słyszę bo ty masz tak dobrze, ciagle dobry humor. Mam swoje zmartwienia i zagwostki jak każdy ale lubię podchodzić do wszystkiego z uśmiechem i dobrym humorem oraz czasem się powygłupiać, nieważne gdzie.

 8. Cenię ludzi za…

  Monika: Doceniam ludzi, którzy autentycznie lubią sami siebie i akceptują siebie w całości, z tym co mocne i co słabsze. Cenię w takich osobach ich szczerość, spontaniczność, mądrość płynącą z pracy wewnętrznej.

  Małgorzata: Cenię osoby za życzliwość i szczerość. Osoby nie grające nikogo, nie oszukujące i umiejące o wszystkim porozmawiać. Cenię codzienny uśmiech pani w piekarni czy pana w kiosku oraz życzliwych kierowców – zwykły dzień z uśmiechem na twarzy tworzy pozytywną atmosferę.

 9. Kolor, którym byś się określiła to…

  Monika: Zielony! Uwielbiam wszystkie jego odcienie, szczególnie tę barwę świeżo skoszonej letniej trawy. Zielony daje mi siłę, nadzieję i optymistycznie nastawia do nadchodzących wyzwań.

  Małgorzata: Multikolor, mozaika reprezentująca różnorodność barw i kolorów.

 10. Ile czasu poświęcasz na przygotowanie wpisu?

  Monika: To zależy od rodzaju wpisu – jeśli to forma dziennika, zajmuje mi to zwykle od 30 minut do godziny (łącznie w wprowadzeniem wpisu do WordPressa i zoptymalizowaniem go przed publikacją na stronie). Pisząc artykuł korzystam zwykle z wielu źródeł i samo zbieranie materiału zajmuje kilka dni. Kiedy zgram mój czas na pisanie z weną, artykuł powstaje w dwie – trzy godziny.

  Małgorzata: Wpisy z reguły rodzą się mimochodem w mojej głowie, dojrzewają przez jakiś czas, rozwijają się w mojej pamięci. Czasami tylko na skrawku papieru czy w moim notesie zapisuję moje myśli i one czekają na swoja kolej, a innym razem cały wpis układa się w głowie i potem to tylko kwestia spisania go. Przy artykułach merytorycznych korzystamy z różnych źródeł. Wywiady wymagają nieco więcej czasu – tu już wchodzi kwestia organizacji i kontaktu z innymi. Dużo jest zależne od tego jak sprawnie przebiega współpraca.

  Średnio aby powstał jeden wpis gotowy do publikacji to jedna godzina pracy bezpośrednio tylko przy spisaniu treści a wcześniej to parę dni lub godzin zależnie od rodzaju wpisu.

 11. Co porabiasz, gdy nie blogujesz?

  Monika: Moja praca obejmuje nie tylko pisanie, ale i działanie w realu – prowadzę szkolenia, coaching i poradnictwo psychologiczne, organizuję też dwa duże eventy. Poza pracą i blogowaniem spotykam się z przyjaciółmi, uprawiam sport i czytam.

  Małgorzata: Świat online to tyko ciekawy dodatek dający szersze możliwości. Offline żyję, pracuję, prowadzę coaching i konsultacje, cieszę się rodziną, spotykam przyjaciół, znajomych, co jakiś czas ktoś wpada na kawę. Cieszę się tym co mam i staram się osiągnąć więcej, dalej się rozwijać, uczyć się nowych rzeczy i spotykać się z nowymi interesującymi osobami.

Liebster Blog Award – nasze nominacje

Zapraszamy do zabawy i nominujemy czytane przez nas blogi:

Fajna sprawa
Laboratorium Zmieniacza – Jadwiga Korzeniewska
Kobieca Strona Mamy – Iza
Mały Blond – Ania Piwowarczyk
Kamperki – Monika Kampczyk
Bossblog – Marcin Pietraszek 
Jarosław Kordziński
Dobra relacja – Małgorzata Musiał
Na kawie- Joanna Rubin
Slow kariera – Justyna Poluta
Mierzyńska Marketing – Anna Mierzyńska
Maciej Wojtas

Liebster Blog Award – pytania do Was!

Nominowane przez nas blogi zachęcamy do odpowiedzenia na poniższe pytania:

 1. Po co piszesz bloga?
 2. Co Ci sprawia największą frajdę w pisaniu?
 3. Gdzie i w jaki sposób najczęściej powstają Twoje wpisy?
 4. Pierwsza praca, do której wracasz z sentymentem, to…
 5. Co oznacza dla Ciebie “Pracuję tam gdzie chcę”?
 6. Co sprawia, że odczuwasz satysfakcję w pracy zawodowej?
 7. Jakie treści w internecie zatrzymują Cię na dłużej?
 8. Najradośniejsze wspomnienie z 2016 roku to…
 9. Co podnosi Twój poziom endorfin po wyczerpującym dniu?
 10. Jaka jest Twoja ulubiona piosenka i jakie łączy Cię z nią skojarzenie?
 11. Gdyby wszystko było możliwe, teraz…

 

Share.

About Author

?
?