Konferencje biznesowe – kiedy warto na nie poświęcić czas?

Konferencje biznesowe – kiedy warto na nie poświęcić czas? Jesień jak co roku obfitowała w wiele konferencji tematycznie związanych z rozwojem biznesu, zarządzaniem zespołem w sposób nowy i wychodzący poza znane schematy, z rozwijaniem kompetencji potrzebnym przedsiębiorcom w każdym aspekcie ich pracy. Czy rzeczywiście pracując tam, gdzie chcemy musimy z nich korzystać? Co nam daje udział w takich konferencjach? Jak spośród tego ogromu wybrać dla siebie coś wartościowego? Dzielimy się naszymi sprawdzonymi wskazówkami.

Konferencje biznesowe: PO CO?

Czy w ogóle warto uczestniczyć w konferencjach biznesowych? To zależy od celów, jakie sobie stawiamy i naszych aktualnych potrzeb zawodowych. Takie spotkania niosą za sobą kilka korzyści: wiedzę, świeże podejście do tematu, poznanie interesujących mówców i ich punktu widzenia, a także możliwość nawiązania istotnych kontaktów. Zawsze jednak jest to przetarg między jakością wydarzenia, jego ceną i potencjalnymi korzyściami; a Twoją aktualną kondycją, chłonnością umysłu i potrzebami. Warto zacząć od zapytania samego siebie: PO CO TAM IDĘ? Co mi to da? Co chcę osiągnąć przez udział w tym wydarzeniu? Odpowiedzi na to pytanie mogą doprowadzić Cię do zdecydowanej decyzji o wzięciu udziału w proponowanym spotkaniu, lub do zajęcia się w tym czasie czymś, co szybciej przybliży Cię do Twoich celów. Warto rozsądnie wybierać, nie być tylko konsumentem konferencji, ale jeszcze przed zapisem zastanowić się nad naszymi motywami.

Sprawdź temat i jego innowacyjność

Warto zwrócić uwagę na to, jak konkretny jest temat konferencji i czy rzeczywiście odpowiada on na twoje aktualne potrzeby. Nawet jeśli opis kolejnych wystąpień Cię porywa, ale wiesz, że w obecnej chwili nie przełożysz zdobytej wiedzy na praktykę, może lepiej w tym czasie zająć się czymś innym? Frustruje nas nadmiar bodźców, a czasem sami dokładamy sobie coraz to nowych “muszę tam być, muszę to przeczytać, muszę się tego dowiedzieć”. Jeśli wchodząc na stronę internetową widzisz profesjonalizm, jasny przekaz kto i po co organizuje to wydarzenie, do kogo jest skierowane, to znaczy, że będziesz mieć do czynienia z dobrą i wartościową konferencją. Ponadto zwróć uwagę na to, na ile konkretna jest grupa docelowa, a także jakie formy są użyte do przekazania wiedzy: więcej różnorodności w wystąpieniach, innowacyjne formy przekazu angażujące nowe technologie, tzw. potyczki między mówcami, czy praktyczne warsztaty zwiększają Twoje zaangażowanie w zdobywanie nowej wiedzy i dzięki temu możesz pełniej skorzystać z oferowanych treści.

Koniecznie przejrzyj BIO speakerów/ prowadzących

Pominięcie tej wskazówki może skutkować nudą, ziewaniem i poczuciem straconego czasu podczas konferencji. Dowiedz się, kto jest prelegentem, kto prowadzi warsztaty, kogo spotkasz i będziesz mieć okazję posłuchać czy nawet poznać. Może podczas konferencji są oferowane sesje mentoringowe? Zobacz, kto je prowadzi i jakie ma doświadczenie biznesowe! Sprawdź BIO osób, z którymi spędzisz kilka godzin czy dni. Przyjrzyj się ich doświadczeniom, spójności z tematem o którym mówią, ich celom zawodowym i dotychczasowym osiągnięciom. Chyba nie chcesz słuchać przez pół godziny wykładu czytanego z prezentacji, zawierającego przestarzałe informacje przepisane z książki naukowej? Niestety, wciąż się to zdarza…

Zrób plan Twojego zaangażowania

Skoro już zdecydujesz się poświęcić kilka godzin lub dni na udział w danej konferencji, przygotuj się do tego jeszcze przed wyjściem z domu. Przemyśl, z kim chcesz porozmawiać, kogo zaczepić, jaki temat z nim poruszyć. Jakie informacje możesz zdobyć, czerpiąc nie tylko z programu konferencji, ale i swojego zaangażowania w budowanie nowych kontaktów? Jakie znajomości możesz nawiązać, których Ci teraz brakuje? Szkoda korzystać tylko jako bierny słuchacz – dużo korzystniej jest aktywnie przetwarzać zdobywaną wiedzę np. podczas dyskusji z innymi uczestnikami czy zapisując się dodatkowo na warsztaty. Wówczas więcej zapamiętujemy i angażujemy wszystkie zmysły do przetwarzania nowo nabytych wiadomości!

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci wybierać wartościowe dla Ciebie konferencje biznesowe. To nie tylko szansa na poszerzenie horyzontów, ale i cenny networking, który może przełożyć się na konkretne działania wpływające na Twoją pracę!

Przed nami nowy rok i nowe możliwości –

Jakie konferencje biznesowe 2017 polecamy?

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

http://tydzienprzedsiebiorczosci.pl/ –  to końcówka listopada, cała Polska – ogrom darmowych warsztatów, spotkań i prelekcji, część jest bardzo wartościowa. Koniecznie trzeba sprawdzić prowadzących i wybrać dla siebie to, co najcenniejsze!

Polsko-Amerykański Most Innowacji

www.pamiconference.com –  Kraków, piątek-sobota w listopadzie – polecamy nie tylko dlatego, że organizuje ją Monika :), ale z uwagi na kameralną atmosferę i szansę na porozmawianie z amerykańskimi speakerami, a także praktyczne warsztaty pozwalające przekuć wiedzę w konkretne umiejętności.

Open Eyes Economy Summit

http://oees.pl/ –  Kraków, listopad – dwa dni ogromnie inspirujących prelekcji otwierających oczy na potrzebne współcześnie podejście do ekonomii współdzielenia, zarządzania zespołem i przedsiębiorczości.

Jakie są wasze ulubione konferencje i dlaczego warto na nie pójść? Piszcie w komentarzach 🙂
Share.

About Author

?
?