Coraz częściej firmy poszukują wysoko wyspecjalizowanych pracowników i zwracają uwagę na kompetencje miękkie.

Kompetencje miękkie odgrywają bardzo ważna rolę. Czasy, w których wystarczyło być dobrym specjalistą w swojej dziedzinie, naprawdę się kończą. Większość mniejszych i większych firm zdało sobie sprawę, że trzeba zainwestować nie tylko w rozwój wiedzy posiadanej przez pracownika, ale także w jego kompetencje zwane “miękkimi”.

Kompetencje miękkie czyli co…

Nie przepadamy za tym wyrażeniem, bo często spłyca to, co naprawdę oznaczają wszelkie kompetencje interpersonalne (o tym, co to jest kompetencja możesz doczytać TUTAJ). Jak się okazuje, są one nie tylko trudniejsze do opanowania niż wydaje się na pierwszy rzut oka, ale i ogromnie potrzebne w prowadzeniu biznesu i rozwoju zawodowym. Potwierdzają to zarówno przedsiębiorcy, którzy osiągnęli sukces jak i prężnie rozwijająca się metodologia zarządzania partycypacyjnego, mnogość szkoleń oraz konferencji z tego zakresu.

Jednym z bardziej wartościowych wydarzeń jest Polsko-Amerykański Most Innowacji PAMI .

Poniżej czego można się spodziewać po PAMI opowiada Monika Styga Chochla w wywiadzie z RMF FM.

Jakie kompetencje miękkie są ważne?

Coraz bardziej popularne zestawienia kompetencji zawodowych wymaganych w przyszłości. Jedno z nich – autorstwa Larry’ego Kima z firmy WorldStream – zawiera 10 kluczowych umiejętności (tłumaczenie Andrzej Tucholski), które będą niezbędne dla pracowników i pracodawców już za kilka lat. Nie trzeba jednak czekać, by już dzisiaj je rozwijać!

  • Inteligencja społeczna

    – oznacza umiejętność nawiązywania, budowania i podtrzymywania relacji z innymi ludźmi, odczytywania ich emocji, rozumienia społecznych kontekstów. To nie tylko komunikacja i współpraca w zespole ale szersza kompetencja obejmująca także inteligencję emocjonalną, radzenie sobie ze stresem, rozpoznawanie kompetencji ludzi w zespole.

  • Nowatorskie myślenie nastawione na adaptację

    – oznacza giętki umysł poszukujący rozwiązań wykraczających poza dobrze znane ramy, innowacyjne myślenie, kreatywność. To gotowość do wychodzenia poza schematy, odwaga do próbowania nowego, dziecięca ciekawość nie poprzestająca na tym, co znane i bezpieczne.

  • Interdyscyplinarność

    – polega na łączeniu różnych kontekstów, dziedzin, specjalizacji, ale i wychodzenia poza nie, poszukiwania inspiracji w obszarach niezwiązanych z tym, co aktualnie robimy. To jedna z cech pożądanych u przedsiębiorców: jeśli pragniesz stworzyć nowy produkt i go sprzedać, nie możesz powielać tego, co robią wszyscy. Społeczeństwo jest coraz bardziej wymagające i szuka osób które mówią ich językiem o rzeczach im dotąd nieznanych.

Przybliżamy tu tylko trzy kompetencje, a Larry Kima wskazał ich dziesięć! Zachęcamy Was do przyjrzenia się sobie pod ich kątem i do ciągłego ich rozwijania. Można przy tym skorzystać z wydarzeń Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i odbywających się w jego ramach szkoleń czy konferencji. Jedna z nich to przwołany już wyżej krakowski Polsko-Amerykański Most Innowacji PAMI – dawka inspiracji oraz praktyczne warsztaty rozwijające dokładnie te pożądane kompetencje.

Nie czekaj, aż nadejdzie 2020, ale już rozwijaj  to, co pozwoli Ci lepiej odnaleźć się we współczesnym świecie!

Więcej o konferncji PAMI TU.

 

Share.

About Author

?
?