W drugiej części naszego wywiadu przyglądamy się temu, kim jest coach, co go wyróżnia na tle innych zawodów “pomocowych”, po czym poznać osobę kompetentną w tym fachu. Znajdziecie tutaj odpowiedzi na pytania:

Kim jest coach i czym różni się od psychologa, trenera czy mentora?

Jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z osobą kompetentną w tym zawodzie?

Czy coach udziela rad?

Zapytałyśmy trzech coachów, którzy pracują zgodnie ze standardami organizacji międzynarodowych (jak International Coaching Federation) i posiadają duże doświadczenie w tej branży. Jednocześnie każdy z nich udzielił rzetelnych i szczerych odpowiedzi, uchylając rąbka tajemniczości i magii coachingowi.

Beata Kaczyńska – Master&Team Coach z dziewięcioletnim doświadczeniem. Nauczyciel i superwizor pracy trenerskiej i coachingowej – obecnie w ramach Kursu Coachingowego WINGS, wcześniej w ramach kursów akredytowanych przez EMCC. Psycholog z trzynastoletnią praktyką psychoterapeutyczną. Trener z ponad dwudziestoletnim stażem. Prowadzi zarówno działania coachingowe i edukacyjne dla profesjonalistów różnych szczebli firm (executive i business coaching), instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych; jak też wspiera klientów indywidualnych w procesach life-coachingowych. Projektuje i przeprowadza team coachingi. Popularyzuje idee coachingu jako ekspert w szeregu publikacji prasowych (Magazyn Coaching, Gazeta Wyborcza, Zwierciadło i inne). Współwłaścicielka firmy coachingowo-szkoleniowej WINGS Szkoła Coachingu.

Joanna Chmura – psycholog, coach ACC ICF, trener, realizuje projekty szkoleniowo-coachingowe w Polsce, Holandii, Danii oraz Wielkiej Brytanii. Od 2014 jako jedna z dwóch osób w Polsce pracuje modelem The Daring Way™ oraz Rising Strong™. Pracuje z klientami indywidualnymi i zespołowymi w tematyce autentycznego przywództwa i związanych z nim: motywacji, poczucia własnej wartości oraz odwagi. Dzięki kilkukrotnemu doświadczeniu życia i pracy za granicą realizuje również programy coachingowe dla expatów, którzy przyjeżdżają do Polski do pracy w oddziałach międzynarodowych korporacji.

Michał Faron – trener i coach biznesu, konsultant organizacji, facylitator. Praktyk z czteroletnim doświadczeniem menedżerskim (IT, HRM); posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć dla biznesu i sektora publicznego; specjalizuje się w takich obszarach jak przywództwo, zarządzanie zespołem, coaching, kreatywność oraz wystąpienia publiczne.

COACH

Kim jest coach?

(Michał Faron) Myślę, że przede wszystkich bardzo bardzo dobrym słuchaczem, mającym pewną wrażliwość emocjonalną na drugiego człowieka, dobrze znający siebie i swoje emocje, potrafiący rozróżnić co w relacji jest po stronie Klienta a co on /coach/ wnosi do tej relacji. Oczywistym jest, że mamy do czynienia ze sprzężeniem zwrotnym. Nie tylko Klient wpływa na nas, tak samo my wpływamy na Klienta. Zatem ta głęboka znajomość siebie, osobistego funkcjonowania jest niezwykle użyteczna w procesach coachingowych.

Jakie wykształcenie powinien mieć coach? Na co zwracać uwagę poszukując odpowiedniego coacha dla siebie? Jakie pytania zadać coachowi przed rozpoczęciem współpracy?

(Beata Kaczyńska) Coach, by odpowiedzialnie wykonywać swoje zadania, ma być dobrze przygotowany merytorycznie, co może uzyskać na dobrej jakości kursie coachingowym. Dwudniowe warsztaty z coachingu, choć mogą dać poglądowy obraz tego, na czym polega rola coacha, nie wystarczą, by profesjonalnie przygotować się do tej roli. Po drugie – aktywny zawodowo coach powinien uczestniczyć w superwizjach, czyli regularnie przyglądać się swojej pracy pod okiem bardziej doświadczonego specjalisty z tej dziedziny. O wszystko to warto zapytać osobę, do której mamy zamiar udać się na coaching. Możemy pytać o wykształcenie, doświadczenia zawodowe, możemy też poprosić o dokumenty certyfikacyjne. Warto pytać też o to, w jaki sposób dany coach pracuje, czego możesz się spodziewać. Pytajmy, jakie coach ma doświadczenie z pracy w konkretnych obszarach, dziedzinach, branżach, a nawet z konkretnymi dylematami.

Bywa, że wartościową podpowiedzią mogą być też rekomendacje, jednak najlepsza nawet reklama niech będzie zaledwie wskazówką. Kluczowe ma być nasze zdanie i to, jak odpowiadamy sobie na pytanie – czy ja chcę z tym właśnie człowiekiem rozmawiać o swoich sprawach? Na ile budzi on moje zaufanie i zachęca do kolejnego kroku, w tym być może do wysiłku mierzenia się ze swoimi ograniczeniami?

(Joanna Chmura) Kiedyś, przy okazji wpisu na blog o szukaniu dobrych specjalistów, stworzyłam filmik a propos szukania „dobrych coachów” – może akurat przyda się w tym temacie 🙂

(Michał Faron) Uważam, że przede wszystkim należy dać sobie szansę na poznanie się. Dla Klienta ważne są elementy: bezpieczeństwa, zaufania, otwartości. Te i zapewne jeszcze kilka innych reguł wspiera proces rozwojowy i zmian. To trochę jak z uczeniem się jazdy na rowerze. Najpierw trzeba uczyć się na kółeczkach dokręconych do tylnego koła, potem odrobinę podnosi się kółeczka, aby ostatecznie się ich pozbyć i bezpiecznie prowadzić jednoślad. Tak samo jest z relacją do coacha – trzeba najpierw w jego towarzyszeniu – wybrać możliwe sposoby a potem samodzielnie wprowadzać je w życie.

Jak wybrać odpowiedniego coacha dla siebie?

(Michał Faron) Jest wiele czynników świadomego i nieświadomego wyboru coacha. To co może pomóc to decyzje na poziomie: płeć, wiek, doświadczenie, metody pracy, odczucia/emocje po spotkaniu z osoba. Warto również spotkać się z więcej niż jedną osobą. Ja sugeruję spotkanie z dwoma coachami i wtedy podjęcie decyzji o kontynuowaniu procesu. Warto też posłuchać swojej intuicji. Coaching to nie tylko proces racjonalnej pracy. To również całe spektrum emocji, które tak samo jak logika dostarczają nam bardzo cennych informacji o tym jak postrzegamy daną osobę – w roli Coacha.

Czy coach udziela rad?

(Beata Kaczyńska) Zawsze mówię, że gdyby dobre rady działały, coachowie byliby niepotrzebni. Świat jest przecież pełen dobrych rad! Bliscy nam radzą, z poradników wysypują się mądrości, media grzmią o tym, jak należy żyć. Założenie coachingu jest zgoła odmienne – w efekcie pracy coachingowej nad sobą klient sam sobie ma udzielić „rady” w danej sprawie. Tylko on bowiem wie, czego tak naprawdę chce i co jest dla niego możliwe. Tylko on sam może usunąć ze swej drogi różne przeszkody np. ograniczające przekonania, którymi być może odgradza się od upragnionych efektów. Tylko klient jest ekspertem od samego siebie i zadaniem coacha jest wzmacniać taką postawę a nie wyręczać podpowiedziami, które i tak mogą okazać się niewiele warte.

Jak rozróżnić coacha od mówcy motywacyjnego i mentora?

(Beata Kaczyńska) Bardzo prosto. Mówca motywacyjny ma z zadanie wzbudzić motywację, zaangażowanie, uruchomić energię i zainspirować poprzez swe wystąpienie, czy opowieść. Mentor to ten, który wie lepiej, bo jest ekspertem w danej dziedzinie i w związku z tym może odpowiedzialnie radzić, podpowiadać rozwiązania, sugerować opcje. W obu przypadkach swego rodzaju energia, czy propozycje rozwiązań docierają do nas z zewnątrz. A zadaniem coacha nie jest motywowanie klienta, czy podpowiadanie mu, ale takie prowadzenie procesu coachingowego, by klient sam siebie uznał za źródło swojej motywacji, mądrości i pomysłów na zmianę. O ile oczywiście tego właśnie chce.

Co to jest superwizja?

(Beata Kaczyńska) Psychologiczna praca z innymi ludźmi jest tyleż fascynująca, co odpowiedzialna i coach ma zadanie dbać zarówno o swoja kondycję merytoryczną, jak i emocjonalną, by nie dokładać swoim klientom niepotrzebnych wątpliwości, czy trudności. Superwizja, tak jak wspominałam wcześniej, to spotkania coacha z bardziej doświadczonym coachem. Superwizja pozwala wykonywać nasz zawód bardziej świadomie – możemy omówić swe ewentualne trudności, możemy uzyskać feedback dotyczący naszego sposobu pracy. Możemy zyskać wsparcie i skorygować nietrafione pomysły na pracę z klientem. Możemy też podczas superwizji zaplanować swój własny rozwój lub wręcz rozpocząć pracę nad wątkami osobistymi, które mogłyby mieć wpływ na kształt prowadzonych przez nas sesji. Innymi słowy – superwizja jest formą pracy coacha nad sobą samym. I zgodnie z etyką naszej pracy – jest naszym obowiązkiem.

(Michał Faron) To proces pogłębionego rozumienia relacji coachingowej, szczególnie w kontekście osobistego wpływu coacha na Klienta, przebieg sesji, ewentualne trudne sytuacje czy niejasności wynikające z prowadzenia. Superwizja realizowana jest najczęściej w relacji Superwizor – Coach. W trakcie takiego spotkania – z zachowaniem tajemnicy Klienta – omawia się trudne/niejasne momenty podczas sesji. Głównie z perspektywy psychologicznego rozumienia wpływu coacha na Klienta. Ten poziom omówienia emocjonalnego – pomaga lepiej zrozumieć dynamikę relacji diady /Coach-Klient/. Superwizja jest zalecaną metodą rozwoju warsztatu Coacha.

Dlaczego zajmujesz się coachingiem?

(Beata Kaczyńska) Mogłabym tu snuć długie dywagacje, ale najprościej będzie, gdy powiem, że zajmuję się coachingiem, bo lubię i umiem. Lubię ludzi i pracę z ludźmi oraz na ich rzecz a przez dwadzieścia kilka lat różnych doświadczeń zgromadziłam też spory pakiet rozmaitych, przydatnych mi teraz umiejętności. No i lubię sam coaching za to, że nie traktuje ludzi jak kombinacji traum i deficytów, ale zaprasza do tego, by  oddzielić siebie od swojej historii i – szanując przeszłość i korzystając z niej jak z zasobu – świadomie budować swoje „dziś”.

(Joanna Chmura) Całkiem prywatnie, to gdybym sama nie miała coacha, nie udałoby mi się dotrzeć do tego miejsca zawodowo i prywatnie, w którym jestem dzisiaj. Nie, cofam to, co powiedziałam – być może byłoby to możliwe ale pewnie jeszcze byłabym na tej drodze, długiej drodze. I choć wiem, że wiele jeszcze przede mną i długa droga rozwoju, to z mojej perspektywy praca z coachem u boku sprawia, że tę drogę przechodzę dużo, dużo, dużo szybciej. Mam wsparcie, motywacje i moment zatrzymania, a potem ogromnego przyspieszenia. I to daje mi siłę do działań prywatnych i zawodowych.

(Michał Faron) Wierzę, że relacja Coacha z Klientem oparta na otwartości i zaufaniu – pomaga w sytuacjach, w których sami nie jesteśmy w stanie zrobić „innego” kroku w życiu i wciąż chodzimy po tej samej ścieżce. Coaching nawet jeśli Klient nadal chce iść tą samą ścieżką pomaga popatrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy. Aż miło patrzeć jak Klienci czasami decydują się zejść ze swojej utartej ścieżki i doświadczać zupełnie innych sposobów myślenia, działania, zachowania czy innych emocji. Mam takie doświadczenia, w których moi Klienci mówili, że niby nic się nie wydarzyło a jednak się wydarzyło. Część widzi to tak, że ja zadaję takie pytanie, których oni nie chcą sobie zadawać, albo boją się je zadać, albo nie wiedzą co się stanie jak poszukają odpowiedzi na różne aspekty. Czasem jest też tak, że brak odpowiedzi jest dla Klienta równie znaczącym sygnałem jak zwerbalizowana myśl.

 

Przeczytaj także:

Share.

About Author

?
?