Jaki zawód wybrać? Kiedy to zrobić? Jaki ma wpływ wiek na zmiany w sferze zawodowej oraz na podjęcie pracy marzeń? Czy istnieje optymalny wiek na wybór zawodu?

Bezsprzecznie, im wcześniej podejmiesz decyzję, jaki zawód wybrać tym lepiej – tym więcej czasu będziesz miał na realizację danej ścieżki zawodowej, na specjalizację, na zostanie profesjonalistą. Czy jednak wszystko stracone, jeśli nagle zorientowałeś się, że zajęcie, jakie wykonujesz, nie jest tym, czym chcesz się zajmować?

Piszemy o tym, czy warto tkwić w miejscu, które Cię specjalnie nie interesuje i w jakim wieku należy podjąć decyzję o zmianie lub wyborze ścieżki zawodowej. Artykuł poniżej jest skierowany do wszystkich myślących o wyborze oraz zmianie swojej drogi zawodowej.

Jaki zawód wybrać? Kiedy to zrobić? Jaki ma wpływ wiek na zmiany w sferze zawodowej oraz na podjęcie pracy marzeń? Czy istnieje optymalny wiek na wybór zawodu?

Do odpowiedzi na wyżej postawione pytania dojdziemy czterema krokami. Posłużymy się metaforą.
Pokażemy Ci, co wspólnego ma czas wyboru, wybór lub zmiana kierunku pracy z wakacjami i wycieczką.

 1. Krok pierwszy: opowieść o wycieczce

 2. Krok drugi: wyjaśnienie, jaki zawód wybrać, czyli o co z tą pracą chodzi?

 3. Krok trzeci: rozważania o wieku i czasie

 4. Krok czwarty: wyjaśnienie, co to jest optymalna praca i optymalny wiek, a wraz z nimi optymalna droga zawodowa

Gotowy na wycieczkę? To jedziemy …

KROK 1: OPOWIEŚĆ O WYCIECZCE

Planowałeś kiedyś swoje wakacje? Większość z nas robi to co roku, niezależnie, czy jest to urlop na pobliskiej działce, czy daleka wyprawa.

Co wspólnego ma urlop z pracą? Zaraz Ci to pokażemy. Zakładamy, że w tym roku naszymi wakacjami będzie wycieczka samochodowa i tak też zacznijmy: od kupna samochodu.

O samochodzie

Jeśli szukasz samochodu, to z reguły do kupna podchodzisz bardzo racjonalnie, rozważasz wszystkie argumenty za i przeciw, naturalnie wiesz, co jest dla Ciebie akurat istotne w danym momencie.

Jeśli masz już auto, to zawsze możesz je sprzedać i zamienić na lepsze, gorsze, mniejsze, większe, szybsze, wolniejsze, bardziej odpowiednie… lub możesz swój pojazd zaakceptować, bo to przecież tylko narzędzie. Zawsze jednak wiesz, czego Ci brakuje, umiesz racjonalnie przeprowadzić analizę wad, zalet i ewentualnego kompromisu, na jaki się godzisz. Kupując pierwsze auto, później samochód rodzinny lub dla singla, zawsze wiesz, czego chcesz, co jest dla ciebie ważne.

Gdzie jeździsz swoim autem?

jaki zawód wybrać

Cel wycieczki dostosowujesz do swoich aktualnych zainteresowań, potrzeb, humoru, stylu życia, zasobności portfela, stanu zdrowia. A udane wakacje? Nie ma przecież jednego wyznacznika udanego urlopu, dla każdego jest to coś innego. Cel wycieczki wybierasz świadomie, planujesz podróż, zastanawiasz się nieraz bardzo długo, gdzie pojechać. Potem ekscytuje Cię sama myśl, że wymarzony urlop nadchodzi. Kiedy wsiadasz do samochodu, spakowany, gotowy na przygodę, jesteś pełny radości, podniecenia, ciekawości czegoś nowego, podekscytowania. Masz poczucie przyjemności z czasu, który jest przed Tobą.

Nawet na wymarzonych wakacjach zdarzają się nietrafione lub mniej trafione decyzje i wpadki – np. kiepski hotel. Taki fakt może Ci popsuć nastrój i możesz część wakacji spędzić na rozmowach z lokalnym przedstawicielem biura podróży, pisać zażalenie, czasem przenieść się do innego hotelu lub zdecydować się na spędzenie większej ilości czasu na mieście. A może w tym hotelu jednak coś Cię wciągnie, może spotkasz ciekawych ludzi..?

Styl jazdy

Przekręcasz kluczyk w stacyjce, motor wydaje swoje charakterystyczne dźwięki. Powili puszczasz sprzęgło i wciskasz gaz. Kierujesz autem, jedziesz. Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się zapomnieć o nadal zaciągniętym hamulcu? Czy po zauważeniu owego faktu od razu poluzowałeś hamulce, aby cieszyć się pełną mocą jazdy? Każdy ma swój indywidualny styl jazdy. Decydujemy jak szybko jedziemy, jak dynamicznie, którą drogą. Jedna osoba będzie używać tylko znanych dróg, a inna będzie ciekawa alternatywy; jedna będzie słuchać się nawigacji, inna będzie eksperymentować i szukać własnych ścieżek i skrótów.

Po relaksie, opowieści o rzeczach przyjemnych jak samochód, wakacje, cel podróży i styl jazdy, zajmijmy się rzeczami jeszcze przyjemniejszymi, czyli naszym zajęciem codziennym. Skoro wakacje, czyli te dni od święta, są takie przyjemne, to dlaczego zajęcie codzienne miałoby być mniej przyjemne? Dlaczego nie poświęcić mu tyle samo lub proporcjonalnie więcej czasu na fazę planowania, aby być zadowolonym?

wybór zawodu

POMYŚL O TWOICH WYMAGANIACH CO DO PRACY ANALOGICZNIE, JAK MYŚLISZ O WYMAGANIACH CO DO SAMOCHODU LUB INNEGO PRZEDMIOTU UŻYTKU CODZIENNEGO.

ZASTANÓW SIĘ, GDZIE TWOJA PRACA MA CIĘ ZAPROWADZIĆ? JAK CHCESZ TO OSIĄGNĄĆ?

KROK 2: WYJAŚNIENIE, JAKI ZAWÓD WYBRAĆ, CZYLI O CO Z TĄ PRACĄ CHODZI

Z samochodem jest podobnie jak z pracą

Pracę, jeśli już ją masz, zawsze możesz zmienić na lepiej lub mniej płatną, bardziej lub mniej absorbującą, spokojniejszą lub z większą ilością wyzwań… lub możesz zaakceptować obecne zajęcie. Możesz pomyśleć o dopasowaniu tego, co robisz, do Twoich aktualnych potrzeb poprzez stopniowe zmiany. Podświadomie lub też bardzo namacalnie wiesz, czego Ci brakuje, tylko bardzo często to tłumisz. Przeprowadź analizę wad i zalet aktualnego zajęcia. Zdaj sobie sprawę, czy i na jaki kompromis się godzisz, wykonując obecne zajęcie i co przy tym zyskujesz?

Gdzie wychodzisz, by pracować? Czyli o celu pracy, o którym często zapominamy

Pracę starsze pokolenie zmieniało dwa, maksymalnie trzy razy w życiu. Ty żyjesz w czasach z o wiele większymi możliwościami, a z drugiej strony często brakuje możliwości zapuszczenia korzeni, zakotwiczenia. Jaki zawód wybrać, by był tym najlepszym i pożądanym na rynku?Co jest aktualnie dla Ciebie wyznacznikiem dobrej pracy? Nie ma tutaj standardowej odpowiedzi. Dla każdego na różnym etapie życia co innego może być istotne. Każda praca ma swoje zalety jak i wady. Ważne, aby minusy były dla Ciebie pomijalnie małe w stosunku do plusów, do Twojej indywidualnej listy korzyści.

Możesz jak na wakacjach narzekać na “zły hotel” – żalić się na złą pracę. Jest jedna subtelna różnica. Podczas wakacji adresatem zażaleń jest operator wycieczkowy, a jeśli chodzi o pracę, to tym adresatem jesteś… Ty sam. Sytuacja niezadowolenia nie wprawia w dobry humor, nie jest upustem złej energii – to rozżalenie, niezadowolenie kumuluje się w człowieku, jeśli tylko na to pozwolimy. Nawet w kiepskiej na dany moment pracy możesz znaleźć to coś, coś co Cię w niej trzyma, jakąś wartość dla siebie.

ZAMIAST NARZEKAĆ NA SWOJĄ PRACĘ, ODPOWIEDZ SOBIE NA PYTANIE:

CO CIĘ W PRACY TRZYMA, CO JEST W NIEJ DLA CIEBIE WARTOŚCIĄ?

Styl jazdy a styl pracy

Jak Ci się jechało na tym zaciągniętym hamulcu? Dlaczego w samochodzie, gdy tylko zauważyłeś zaciągnięty hamulec, to od razu podjąłeś działanie, aby go poluzować? W pracy natomiast często żyjesz na zaciągniętym hamulcu i często ociągasz się z podjęciem jakiegokolwiek działania. Przyzwyczajasz się do tarcia. Tutaj jednak nie cierpią tarcze ani klocki – uszczerbek odczuwasz Ty. Narażasz się na niepotrzebny stres i życie na pewnym poziomie niezadowolenia: “Nie podoba mi się, jak jest, ale nie robię nic, aby to zmienić”. Przytłumienie, przygaszenie, hamulce. Poluzuj hamulec, zobacz co Ci się podoba, zdaj sobie sprawę, czy lepiej Ci w obecnym miejscu, w środowisku, do jakiego jesteś przyzwyczajony, czy też może to odpowiedni czas na nową drogę.

ZDAJ SOBIE SPRAWĘ, CZY LEPIEJ CI W OBECNYM MIEJSCU, W ŚRODOWISKU, DO JAKIEGO JESTEŚ PRZYZWYCZAJONY, CZY TEŻ MOŻE TO ODPOWIEDNI CZAS NA NOWĄ DROGĘ?

Jak to wszystko ma się do wieku?

Masz lat … . A na ile się czujesz? Wiek, nie metrykę, określasz sam. Czasami możesz mieć tendencje do ograniczania siebie i nie pozwalania sobie na pewne rzeczy ze względu na wiek.

wybór zawodu

KROK 3: WYBÓR ZAWODU A CZAS i WIEK

Na sam początek rozprawmy się z czasem. Czas to wielkość fizyczna określająca kolejność zdarzeń oraz odstępy między zachodzącymi zdarzeniami.

Nie sposób jest się nie zgodzić, iż im wcześniej zadamy sobie pytanie o to, jaki zawód wybrać, co chcielibyśmy robić w życiu, tym więcej czasu będziemy mieć na realizację zawodową. Wcześniej mamy szanse na uczucie spełnienia i zadowolenia z pracy, z siebie, z życia. Więcej czasu na zdobycie doświadczenia. Mogłoby się wydawać, że optymalnym jest szybkie rozpoczęcie docelowej ścieżki zawodowej. Czy to jedyna słuszna droga? Doświadczenie zdobyte w jednym zawodzie możemy przecież wykorzystać na nowej drodze. Tak jak jadąc samochodem na wycieczkę, jeśli znajdziemy się w mało interesującym miejscu, to zmieniamy trasę i jedziemy dalej.

DOŚWIADCZENIE ZDOBYTE W JEDNYM ZAWODZIE MOŻEMY WYKORZYSTAĆ NA NOWEJ DRODZE.

Ile osób, mając powiedzmy osiemnaście lat, dokładnie zdaje sobie sprawę z tego, jaki zawód wybrać? Jak mamy wtedy zdecydować, co mogłoby przynosić radość w życiu zawodowym? Czy nasze wyobrażenia o danym zawodzie, zajęciu zawsze się sprawdzają? Czy jeśli jesteśmy 30+, 40+ lub 50+ to wszystko stracone? Co można uratować, podejmując wyzwanie zmiany ścieżki zawodowej? W jakim wieku najlepiej jest podjąć zmiany?

W jakim jesteś wieku? Ile masz lat?

Mając lat 20 albo odnosisz właśnie duży sukces, albo zdobywasz wiedzę na studiach próbując pogodzić je ze zdobywaniem doświadczeń zawodowych. Mając lat 30 już masz większe doświadczenie, ale czas poświęcasz nie tylko rozwojowi zawodowemu, lecz coraz bardziej rodzinie. Mając około 50 lat, jeśli nie jesteś na swoim, to zaczynasz odliczać lata do emerytury i kurczowo trzymasz się obecnego stanowiska, ponieważ dla wielu pracodawców mimo swojego doświadczenia nie byłbyś wartościowym, atrakcyjnym partnerem. Odnajdujesz się w tym schemacie? Więc kiedy szukać pracy marzeń? Kiedy jest ten optymalny wiek?

KROK 4: OPTYMALNY CZAS I OPTYMALNA PRACA

“Optymalny” to najlepiej dostosowany do konkretnych warunków. Co nam mówi ta definicja w odniesieniu do ścieżki zawodowej?

Odwróćmy podmiot definicji i zajmijmy się pojęciem nie optymalnego czasu, ale optymalnego zajęcia, optymalnej pracy w danym czasie.

Optymalna praca, praca marzeń lub zwyczajnie dobra praca to zajęcie, które jest odpowiedzią na nasze potrzeby realizacji i rozwoju oraz potrzeby natury materialnej oraz ze względu na wykonywane czynności.

To taka praca, która jest dostosowana do naszych umiejętności, wiedzy, tego, jak radzimy sobie w konkretnych warunkach współpracy z ludźmi czy sprzętami. Optymalna praca jest dopasowana do naszych umiejętności, doświadczenia, potrzeb poznawczych, inteligencji, liczby informacji jakie możemy przetworzyć, ilości danych, jakimi obracamy. Ponieważ wszystkie tutaj wymienione faktory zmieniają się wraz z wiekiem, sytuacją i doświadczeniem, naturalnym jest, że twoje wyobrażenia i potrzeby też będą ewoluować.

Zamiast pytać siebie, jaki zawód wybrać, popatrz na to, jaka jest optymalna praca dla Ciebie na ten moment. Możliwe, że teraz jest dobry czas na zmiany. Możliwe, że uświadomisz sobie, że to, co robisz i gdzie pracujesz, jest uszyte na wymiar.

POPATRZ NA TO, JAKA JEST OPTYMALNA PRACA DLA CIEBIE NA TEN MOMENT.

Aby pomóc Ci w stworzeniu klarownego obrazu Twojej aktualnej sytuacji, przygotowałyśmy na zakończenie tego artykułu listę pytań. Zachęcamy, abyś zajął się swoją sytuacją zawodową z taką samą pieczołowitością i entuzjazmem, z jakim planujesz swój urlop.

Bardzo konkretne pytanie to wcale nie pytanie “jaki zawód wybrać?”…

 • Jakie Twoje potrzeby spełnia aktualna praca, jeśli chodzi o położenie miejsca pracy, poziom odpowiedzialności, gotowość do wyjazdów służbowych, warunki przestrzenne, zarobki?
 • Jakie Twoje potrzeby spełnia Twoja praca w aktualnym momencie życia, w jakim się znajdujesz?

Może, po zastanowieniu, odkryjesz pozytywne strony przez Ciebie wykonywanego zajęcia, choć do tej pory widziałeś tylko jego braki i niedogodności? Przyjrzyj się temu na spokojnie, z dystansem.

Jeśli jednak dojdziesz do wniosku, że aktualne zajęcie nie jest odpowiednie, to mamy dla Ciebie parę poniższych pytań:

 • Jak długo oglądasz filmy, które Ci nie odpowiadają lub Cię nudzą?

 • Czy czytasz książki do końca, jeśli okazują się one dla Ciebie nudne?

 • Czy idziesz oglądać mecz piłki ręcznej, jeśli ten sport Cię nie interesuje?

 • Czy kupujesz lody truskawkowe, choć uwielbiasz waniliowe?

 • Czy poświęcasz dużo czasu świadomie na zajęcia nudne?

  wybór zawodu

A jak jest z Twoją pracą?

Po co spędzać czas w pracy, która Cię nie interesuje lub nie spełnia Twoich oczekiwań?

Zachęcamy do dopasowania pracy na odpowiadającą Twoim aktualnym potrzebom niezależnie od Twojego wieku. Weź pod uwagę wszystkie za i przeciw, nie kieruj się tylko jednym czynnikiem, ale spójrz na całość. Zachęcamy do świadomej zmiany w strefie komfortu – do refleksji, zastanowienia się. Zmieniaj będąc zadowolonym i świadomym, a nie skacz na główkę do wody, jeśli nie wiesz czy nowy akwen jest bezpiecznym dla Ciebie środowiskiem.

Najpierw badaj teren, zrób wywiad i dopiero wtedy podejmuj decyzje o zmianie i konsekwentnie przemyślane działania, które Cię do niej przybliżą.
Share.

About Author

?
?