Jak zmienić to, co aktualnie Ci nie pasuje? Jak się zabrać do zmiany? W jaki sposób tego dokonać i przejść przez zmianę sensownie? Dzielimy się przepisem!

Przepis na zmianę

Podajemy przepis na zmianę –  jak zabrać się taktycznie, strategicznie do zmiany i jak jej dokonać? Warto zwrócić uwagę, że każda zmiana zaczyna się w innym punkcie wyjściowym i sam proces zmiany u różnych osób może trwać różnie długo. Podajemy przepis, co zrobić, gdy czujesz, że potrzebujesz coś zmienić, a z jakiegoś powodu nie możesz się do tego zabrać, ociągasz się lub nie wiesz, z której strony zmianę ugryźć.

Co mogę zmienić?

Zmienić możesz prawie wszystko. Zmiana może to być kompletnie nowy nawyk, nowa strategia działania, a może być to zwyczajnie polepszenie obecnej sytuacji. Możemy jej dokonać w każdym wieku i niemalże w każdej sytuacji!
My odwołujemy się głównie do zmiany zawodowej, zmiany pracy, polepszenia sytuacji w pracy. Zmiany mogą jednak dotyczyć też na przykład naszych relacji czy postawy sportowej.

Czy istnieje uniwersalny sposób na zmianę?

Raczej nie da się podać uniwersalnego sposobu na zmianę. Decyzje, motywacja do zmiany to sprawy bardzo indywidualne. Tak jak i w każdej dziedzinie życia i w życiu zawodowym, zmiany są podejmowane z powodu różnych pobudek. Warto zdać sobie sprawę z indywidualności naszych wyborów.
Ważne jest, aby zmiany dokonywać w pełni świadomie: znać swoje oczekiwania i przyrównać je do realiów.
Warto zrobić ewaluację, ocenę obecnego stanu i zastanowić się, co chcemy zmienić, co jest dla nas ważne, co jest istotne i jakie mamy priorytety. Metaforycznie, niektórzy lubią skakać na główkę do głębokiej wody, my zalecamy poznać najpierw akwen, do jakiego skaczemy, aby nie zrobić sobie krzywdy.
Czyli aby zwiększyć szansę, że będziemy zadowoleni z dokonanej zmiany w tym przypadku zmiany pracy. Zataczając koło, potrzebna jest świadomość tego, do czego dążymy i co chcemy osiągnąć. Warto zadać sobie samemu pytanie: po czym poznam, że jestem zadowolony/ zadowolona? Jak to zmierzę?

Jak zmienić to, co Ci nie pasuje? Krótki przepis w punktach:

  1. TWOJA BAZA – Oceń swoją sytuację, gdzie jesteś?
  2. KIERUNEK – Zrób z sobą oraz osobami Tobie życzliwymi burzę mózgów. Oceń, co konkretnie chcesz zmienić? Na jakie kompromisy możesz się zgodzić? Jakie masz priorytety?
  3. PRAGNIENIA – Jaki efekt chcesz osiągnąć dokonując zmiany?
  4. REALIA – Poszukaj możliwości, czy Twoje wyobrażenia są realne?
  5. PLAN – Rozłóż zmianę na małe kroczki.
  6. DZIAŁANIE – Zacznij konsekwentnie działać.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że sama wiedza jak zmienić dany obszar naszego życia z reguły nie wystarcza. Aby dokonać zmiany, nasza część racjonalna i emocjonalna powinny dążyć w jednym kierunku. W kwestii dokonywania zmian polecamy lekturę książki “Pstryk” Chip Heath, Dan Heath. Lektura ta trafiła do listy bestsellerów New York Times. Autorzy podając wiele przykładów opisują jak zmieniać aby zmienić: poczynając od nawyków żywieniowych, przez pracę i prowadzenie zespołu, do zmiany w życiu prywatnym.

Jak zmienić swoje nastawienie do zmiany? 😉

Na zakończenie dwie inspiracje muzyczne: dla tych, którzy wolą wolniejsze i szybsze rytmy.

Życzymy, abyś mógł z pełną świadomością powiedzieć: “If I could change the way I live my life today, I would not change a single day”…

… oraz byś sam dla siebie stawał się bohaterem zmiany!

Jeśli tak obecnie nie jest, to polecamy wdrażanie zmian, przepis już znasz z naszego tekstu 🙂

 

Polecamy Tobie serię wywiadów z osobami, które dokonały zmian w swoim życiu: TUTAJ

Agnieszka Spiżewska opowiada o zmianie z korporacji do własnej działalności za granicą jako pani od eksperymentów. O Agnieszce TUTAJ.

Robert Olewiński opowiada o porzuceniu pozornie bezpiecznej korporacji i stworzeniu marki Mnich Original, gdzie zajmuje się grawerowaniem. O tym, jak został rzemieślnikiem, grawerem opowiada TUTAJ.

Jan Szpil opowiada o roli współpracy. O procesie jego poszukiwań poczytać możesz TUTAJ.

Katarzyna Wolna Stypka z kolei to pani doktor nauk chemicznych. Praca naukowa była jej pasją a teraz tworzy rękodzieło i spełnia się jako mama. O jej zmianie poczytać możesz TUTAJ.

Katarzyna z kolei to psychoterapeuta, który zmienił kraj i język pracy. O zmianie środowiska, kraju oraz pracy opowiada TUTAJ.

Życzymy i Tobie mocy inspiracji i samych pozytywnych zmian! Jeśli masz interesującą historię do opowiedzenia, możesz zgłosić się do nas – może to fajny materiał na artykuł, wywiad 🙂 Kontakt z nami TUTAJ 🙂

Hashtag: #zmiana #zmianazawodowa #pracujetamgdziechce #jakdokonaćzmiany #mojazmiana

W tym wpisie dowiesz się:

Czy istnienieje uniwersalny sposób zmianę?
Co można zmienić?
Uniwersalny sposób na zmianę – to możliwe?
Jak zaprzyjaźnić się z wizją zmiany?

Share.

About Author

?
?