Jak określić swoje umiejętności i kompetencje?

Po artykule przybliżającym pojęcie kompetencji wiemy już, że do jej określenia potrzebna jest wiedza, umiejętności i postawa. Jeśli podjąłeś wyzwanie wypisania swoich 10 kompetencji, znasz swój stosunek do nich i potrafisz powiedzieć, jaką trudność sprawiło ci to zadanie. W tej części znajdziesz podpowiedzi, skąd czerpać wiedzę o tym, co się potrafi. Masz do wyboru dwie ścieżki, w zależności od tego, czy poprzednie zadanie było dla ciebie proste czy trudniejsze. Dobrej drogi!

Ścieżka dla ciebie, jeśli wymienienie 10 umiejętności i kompetencji to dla ciebie bułka z masłem

Na początku pozwól, że uściśniemy ci dłoń gratulując dobrej znajomości siebie oraz docenienia tego, co potrafisz. To naprawdę sztuka i warto rozwijać ją przez całe życie! To jest także konkretna kompetencja, zwana samoświadomością swoich mocnych stron, która łączy się z wiedzą na swój temat, umiejętnością krytycznej oceny siebie i postawą akceptacji swojej osoby. Ten przykład przenosi nas do zadań, jakie napotykasz na swojej ścieżce.

zadania dla ciebie

 1. Przez najbliższy tydzień obserwuj siebie w sytuacjach, gdy korzystasz z wypisanych 10 umiejętności i kompetencji. Kiedy ich używasz? Jakie warunki temu sprzyjają? Na jakim poziomie są te kompetencje? Zweryfikuj, jakie działania świadczą o tym, że je posiadasz. Zapisz wnioski o każdej z nich.
 2. Na podstawie tygodniowej obserwacji sporządź tabelę i przyporządkuj konkretne sytuacje/ działania/ projekty, które potwierdzają posiadane przez ciebie kompetencje. Ważne, byś posługiwał się konkretnymi wskaźnikami i wynikami twojej pracy. Każdą z tych sytuacji opisz wg schematu:
  • Co to za projekt/ działanie
  • Jaką pełnisz w nim rolę i za co odpowiadasz
  • Jaki pojawił się problem
  • Jak go rozwiązałeś
  • Jakie umiejętności były pomocne w jego rozwiązaniu
  • O jakich kompetencjach to świadczy
 3. Uzupełnij powyższą tabelę o historie z twojej przeszłości (niezbyt odległej, wybierz takie sytuacje, które miały miejsce maksymalnie na początku twojej kariery zawodowej/ na progu podjęcia studiów). Celem jest to, byś do każdej kompetencji przyporządkował minimum dwie sytuacje potwierdzające ich posiadanie poprzez konkretnie wykonane projekty czy rozwiązane problemy.

Ścieżka dla ciebie, jeżeli wymienienie 10 umiejętności i kompetencji idzie ci jak po grudzie

Całkiem prawdopodobne, że wymienienie 10 kompetencji sprawia ci kłopot. To naturalne, gdyż być może po raz pierwszy się nad nimi zastanawiałeś! Przed tobą droga wiodąca do lepszego poznania siebie i nazwania tego, co już robisz, na czym się znasz, w czym jesteś dobry, a czego byś może sobie nie uświadamiasz. Proponujemy ci kilka ćwiczeń.

zadania dla ciebie

 1. Weź kilka kartek papieru w formacie minimum A4 i na każdej z nich wypisz, co robiłeś do tej pory. Każda kartka to osobna rola czy stanowisko, jakie przyjmowałeś. Jeśli wchodzisz na rynek pracy, zwróć uwagę na takie obszary, jak wolontariat, studia, zainteresowania pozaszkolne, drużyna sportowa. Kompetencje i umiejętności nabywamy nie tylko w pracy zarobkowej, lecz także organizując urodziny dla młodszej siostry, tworząc na studiach projekt badawczy z kolegami, pełniąc rolę drużynowego w harcerstwie czy kapitana drużyny sportowej.
 2. Do każdej z pełnionych ról dopisz obowiązki i zadania, jakie w związku z nią wykonywałeś. Co konkretnie robiłeś, jakie rozwiązywałeś problemy? Jakiej wiedzy używałeś? Jakie umiejętności były konieczne, by pokonać trudności i osiągnąć sukces? Jakie cechy wtedy ujawniłeś? Jeśli to zadanie sprawia ci trudność, poproś o pomoc osobę, z którą pracowałeś czy działałeś w danym obszarze.
 3. Weź kolejną kartkę i po zastanowieniu zapisz, o jakie rzeczy pytają cię znajomi, przyjaciele, koledzy z pracy? Czego najczęściej uczysz innych? O jakie rady jesteś proszony? W jakich dziedzinach ktoś przychodzi do ciebie po pomoc? Jakie umiejętności przekazujesz innym? To także świadczy o twoich kompetencjach, które posiadasz w większym stopniu niż inni!

Wspólna droga, czyli co z tym teraz zrobić?

Kiedy wiesz, jakie posiadasz kompetencje, warto je uporządkować według kilku kategorii. Nie w każdej pracy będziesz używać wszystkich, a także niekoniecznie lubisz się nimi posługiwać każdego dnia. Niektóre wymagają pewnie specyficznego środowiska (np. umiejętność uczenia innych latania na paralotni), inne są używane codziennie (np. kompetencja planowania zadań i osiągania celów). Proponujemy ci kilka ćwiczeń – wymagają one jedynie twojej otwartej głowy. Gotowy? Do dzieła!

zadania dla ciebie

 1. Każdą z 10 lub więcej kompetencji zapisz na osobnej małej karteczce. Ułóż je teraz w hierarchii według tego, której najbardziej lubisz używać, i zapisz to. Potem zmień układ według tego, którą posiadasz na najwyższym według ciebie poziomie. Zapisz to.
 2. Zastanów się, jakich kompetencji chcesz używać dalej? Jakie chcesz rozwinąć? Które z nich możesz ze sobą połączyć, by zyskać nowe umiejętności? Przykładowo, jeśli masz kompetencję dzielenia się wiedzą w efektywny sposób, i znasz na wylot Excela posługując się nim w pracy; może warto pomyśleć o prowadzeniu szkoleń z zakresu używania tego programu? To całkiem nowa kompetencja, złożona z kilku podstawowych, która może stać się konkretną ścieżką rozwoju.

Najlepszym miejscem do czerpania wiedzy o tym, jakie kompetencje posiadamy jest nasza codzienność i wyzwania, jakie podejmujemy w każdej dziedzinie. Kompetencje najbardziej pożądane na rynku pracy, jak komunikatywność, multizadaniowość czy umiejętność pracy w grupie, są czymś, czego uczymy się w codziennych sytuacjach. Zawsze jednak warto mieć w zanadrzu historie potwierdzające, że posiadamy właśnie te umiejętności, wiedzę i postawy. Miłego ich kolekcjonowania!

Czym są kompetencje zawodowe i jak je rozpoznać piszemy TU.

Na luzie o tym co umiesz i o tym aby docenić siebie piszemy TU.


LITERATURA:
http://kariera.forbes.pl/10-najbardziej-pozadanych-kompetencji-na-rynku-pracy-w-2015-roku,artykuly,187529,1,1.html
-Bolles, R. „Jakiego koloru jest twój spadochron”, Warszawa: Studio Emka, 2012.
– Zakrzewska, M. „Jak być aktywnym na rynku pracy? Warsztaty z doradcą zawodowym”, Centrum Rozwoju Zawodowego: na zlecenie FAR i Fundacji PZU, 2015.

Share.

About Author

?
?