Jak efektywnie pracować z domu? 6 wartościowych podpowiedzi

Jak efektywnie pracować z domu, skoro wokół słyszysz…

– Co to za praca, skoro całe dnie siedzisz w domu?
– Pewnie całe dnie malujesz paznokcie…
– W domu nie da się skupić na pracy!
– Jak to pracujesz, skoro nie wychodzisz do pracy?
– Facet powinien chodzić do pracy!

Często słyszysz od bliskich takie zdania? Ale czy naprawdę sensem pracy jest to, by do niej “chodzić”? 🙂

Coraz więcej osób pracuje z domu i trend ten będzie się stawał coraz popularniejszy. Liczą się efekty pracy, a nie sam fakt, w jakim miejscu jest ona wykonywana. Trend ten widoczny jest nie tylko u freelancerów. Nawet managerowie największych firm, często gdy mają do opracowania rzeczy wymagające skupienia, uciekają z biura od dzwoniących telefonów czy spotkań, aby móc efektywnie wykonać swoją pracę. W skupieniu, bez przeszkadzaczy, są w stanie wykonać swoje zadania o wiele szybciej.

W części niemieckich firm wprowadzono nawet tzw. Denkerzellen czyli w wolnym tłumaczeniu kapsuły, komórki myślenia. Są to małe pomieszczenia z biurkiem lub pokoje na parę osób, gdzie można usiąść z własnym laptopem i gdzie obowiązuje cisza. W skupieniu można w nich wykonać swoje zadania.

Koncentracja i skupienie są nam potrzebne także, gdy chcemy efektywnie pracować z domu bez jakichkolwiek rozpraszaczy.

Podpowiadamy, jak osiągnąć taki stan!

1. Wyznacz czas, w jakim pracujesz

Konkretne godziny pracy są bardzo ważne, aby mieć uczucie spełnionego dnia oraz poczucie, że się zasłużyło na wypoczynek. Jeśli pracujesz zadaniowo, wyznacz 1-3 najistotniejsze rzeczy, które musisz wykonać w danym dniu i rzeczywiście rozliczaj się z tego.

2. Wprowadź rytuał podobny do wychodzenia do pracy, aby było jasne, kiedy ją zaczynasz

Siedząc w dresach, przy porannej kawie i sprawdzając, co dzieje się u znajomych na fejsie mamy tendencję do przedłużania sobie godzin przed pracą o wieczne “jeszcze chwilkę”. Wprowadź więc rytuały podobne do tych, które wykonujesz wychodząc z domu: ubierz się jak do biura, zrób makijaż, przygotuj herbatę i przekąskę na drugie śniadanie. Być może takim rytuałem będzie dla ciebie włączenie komputera albo pięć minut z listą zadań na dzisiaj, zakończone wizualizacją tego, co w danym dniu chcesz osiągnąć.

3. Wyznacz konkretne zadania do wykonania i przerwy

Pracuj z budzikiem nastawianym na konkretne odcinki czasu. Polecamy szczególnie technikę Pomodoro, o której więcej przeczytasz tutaj. Ustawiaj z góry czas, jaki masz na przerwę i postaraj się w każdej z nich zrobić coś pobudzającego twój kręgosłup: wstań, przeciągnij się, zrób szybki koktajl, zrób kilka przysiadów. Praca z domu ma ogromną zaletę, że podczas przerw możesz nawet się gimnastykować, bez obaw o złośliwe komentarze kolegów! 

4. Postaraj się o konkretne miejsce do pracy

Nie pracuj w kuchni, na sofie etc., bo to zwyczajnie miejsca kojarzone z odpoczynkiem. Pracując z domu, wyznacz konkretne miejsce w którym wykonujesz swoje zawodowe obowiązki – biurko czy stół to nie przeżytki, ale z wygodnym, dostosowanym do kręgosłupa krzesłem są świetną przestrzenią sprzyjającą koncentracji. Twój umysł automatycznie w tym miejscu przestawi się na tryb “zadanie do wykonania”. Jeśli lubisz porządek, zadbaj o niego przed rozpoczęciem pracy i po jej zakończeniu sprzątaj biurko. Jeśli wolisz pracować w artystycznym chaosie, upewnij się, że domownicy nie naruszą tego wyjątkowego porządku i że nie będziesz im on przeszkadzać.

5. Jeśli to wspomaga twoja koncentrację i dynamikę, to popracuj czasem z kawiarni

Spędzając całe dnie w domu potrzebujemy kontaktu z innymi ludźmi – to zapewni ci praca w kawiarni, gdzie jest ruch i ciągle coś się dzieje. Są osoby, dla których gwarne miejsca są źródłem inspiracji i kreatywnych pomysłów. Sprawdź, czy jesteś wśród nich!

6. Wyłącz wszelkie przeszkadzacze

To najważniejsza zasada dla osób, które chcą efektywnie pracować z domu: potrzebujesz koncentracji i skupienia! Wyłącz dźwiękowe powiadomienia o przychodzących wiadomościach mailowych, zamknij niepotrzebne okna w przeglądarce, w tym pocztę mailową. Jeśli w swojej pracy wykorzystujesz media społecznościowe, ustal (z budzikiem!) czas, jaki na nie przeznaczasz i rzeczywiście wykonuj tylko to, co zamierzałeś wcześniej. Przegląd prasy zrób albo przed pracą, albo po niej, nie w trakcie. Jeśli możesz, wycisz telefon lub całkowicie go wyłącz. Nawet pilne rozmowy mogą poczekać do twojej najbliższej przerwy w pracy.

Jakie jeszcze znacie sposoby na to, jak efektywnie pracować z domu? Podzielcie się w komentarzach!

Share.

About Author

?
?