Moda na hygge dotarła do Polski już jakiś czas temu. Pojawiło się wiele artykułów na temat tej idei, zarówno pochwalających taki styl życia, jak i podważających jego implementację w naszym kraju. Przed Wami trzy aspekty hygge, których warto nauczyć się od Duńczyków!

Hygge znaczy myśleć i być zadowolonym

To słowo w języku staronordyckim miało właśnie powyższe znaczenia. W miarę upływu czasu zaczęło także oznaczać ochronę, bezpieczeństwo, spokój, domowy dobrostan. Jak tłumaczą znawcy, hygge to nie uczucie, nie konkretne porady jak żyć, by być zadowolonym. To styl życia oparty na świadomym zanurzeniu w chwili obecnej i uważności praktykowanej na co dzień. To wdzięczność i docenianie pojawiającej się chwili. Nie ma większego znaczenia, czy jesteśmy w domu czy na zewnątrz, sami czy z bliskimi. Niezależnie od tego, co robimy, hygge przypomina, że możemy być świadomie tu i teraz, ciesząc się trwającym momentem. Brzmi świetnie, prawda? Jeśli macie wątpliwości, czy to w ogóle ma prawo bytu w zabieganej rzeczywistości, polecamy Wam ten wywiad. Po jego przeczytaniu głębiej zrozumiecie tę ideę i jej fenomen. Może przekonacie się też, że chociaż tych trzech rzeczy warto nauczyć się od Duńczyków:

#1 – bądź świadomy i obecny

Praktykowanie uważności to nie tylko kursy mindfulness, ale przede wszystkim codzienne i wytrwałe przypominanie sobie, że jest tylko teraz. Już w starożytności filozofowie wiedzieli, że to jedyny odcinek czasu, na który mamy wpływ. Skoro tak, warto ćwiczyć bycie obecnym w danym momencie. Jak rozwijać tę świadomość? Nasz sposób to kilkukrotne pytanie siebie o to, co w danym momencie czujemy. Dzięki temu kierujemy uwagę do wewnątrz, do naszych emocji i tego, co odczuwamy w ciele. Te uczucia szybko przemijają, a jednocześnie złości, bólu czy szerokiego uśmiechu na swojej twarzy nie da się nie zauważyć. Nie możemy wobec nich przejść obojętnie, bo one “dzieją się” tu i teraz, w danej chwili. Możesz łatwo połączyć to pytanie ze swoimi nawykami i sprawdzać, co czujesz i co słychać w Twoim ciele podczas porannej toalety, wychodzenia z domu, jedzenia obiadu, czy wyłączania komputera po pracy.

#2 – doceniaj swoją pracę

Hygge uczy wdzięczności za to, co się nam przydarza, co osiągamy i co przeżywamy. Może więc warto łaskawszym okiem spojrzeć na swoją pracę? Spędzasz w niej tyle czasu, że nawet jeśli za nią nie przepadasz, możesz uprzyjemnić sobie przebywanie w biurze. Nawet dobra kawa z ekspresu, jakiej nie masz w domu, może być powodem do wdzięczności. Dodaj do tego swoją wypłatę, opłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne i już jesteś krok bliżej do bycia szczęśliwszym. Duńczycy twierdzą, że szczęście to odpowiednie nastawienie, więc czemu by nie przenieść tego zadowolenia na grunt zawodowy?

A jeśli mimo naszych podpowiedzi nie znajdujesz niczego, za co możesz być wdzięczny w swojej pracy, to może oznaczać czas na zmianę. Chętnie pomożemy Ci przejść przez proces zmiany pracy i przyjrzenia się temu, gdzie osiągniesz większą satysfakcję (zapraszamy tutaj).

#3 – spędzaj czas z bliskimi

Częścią stylu życia zwanego w Danii hygge jest przywiązywanie wagi do spędzania czasu ze swoimi bliskimi. Przeciętny Polak pracuje więcej niż 8 godzin dziennie, więc wolnego czasu na spotkania towarzyskie zostaje nam pewnie mniej niż nadbałtyckim sąsiadom. Może warto rzucić samemu sobie wyzwanie i odnowić stare znajomości, zadbać o tych, którzy są najbliżej, poświęcić więcej czasu rodzinie i przyjaciołom? Proponujemy Ci metodę 1x1x1, czyli zaplanowanie 1 godziny 1 raz w tygodniu dla jednego członka Twojej rodziny. Oznacza to spędzenie czasu tylko z jedną osobą i najlepiej w taki sposób, byście obydwoje mieli z tego radość. Zobaczysz, jak te godziny zaprocentują!

Dajcie znać w komentarzach, co myślicie o hygge i jakie macie sposoby na praktykowanie tego stylu życia na co dzień 🙂

 

 

Share.

About Author

?
?