Niesamowicie się ucieszyłyśmy, gdy jakiś czas temu, z lekkim opóźnieniem z racji drogi Kraków – Monachium, dotarła do nas książka “LATAJĄCE HISTORIE – ANTOLOGIA TEKSTÓW OKOŁOZLOTOWYCH”. Jest to praca zbiorowa obejmująca 35 tekstów kobiet związanych z Latającą Szkołą Agaty Dutkowskiej. Znalazł się w niej między innymi nasz tekst “DREAM BIG”.

Zachęcamy do dorwania egzemplarza książki wszystkie kobiety i nie tylko. Skorzystają z niej wszyscy zainteresowani drogami innych: drogami życiowymi, zawodowymi, historiami prawdziwymi wynikającymi z doświadczenia. Jedną z tych historii napisałyśmy my. Poniżej (za zgodą Agaty Dutkowskiej) publikujemy nasz tekst – o tym, jak to się zaczęło z job-choice.net i jak zapoczątkowałyśmy naszą pracę zdalną.

Czy możliwa jest praca zdalna osób, które początkowo praktycznie się nie znają?
Co jest warunkiem koniecznym do pracy zdalnej?
Na co zwrócić uwagę przy pracy zdalnej?

dream big

DREAM BIG – LATAJĄCE HISTORIE – ANTOLOGIA TEKSTÓW OKOŁOZLOTOWYCH

DREAM BIG – myśli, marzenia, wyobrażenia, życzenia … odrobina zaufania do siebie samego i swojej intuicji w połączeniu z konsekwentnym działaniem, a wielkie marzenie może stać się rzeczywistością. Inaczej: wielkie marzenia bez próby ich realizacji to mrzonki, gdybanie, paplanie, często rozczarowanie. Zawsze warto posmakować próby realizacji swoich marzeń. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę ze swoich marzeń i nazywać je po imieniu – marzenie to nic innego jak cel.

Dream big – wielkie marzenia, wielkie cele. Brak asocjacji w słowach „wielki” i „nieosiągalny” jest wielce wskazany. Wiele razy słyszałyśmy zdanie: jeśli od razu wiesz, jak zrealizować swoje marzenie, swój cel, to znaczy, że nie jest on wystarczająco wielki. Każdy wielki cel trzeba oswoić rozbijając go na sumę małych kroków.

Jesteśmy przykładem, że wielkie marzenia mogą pojawić się bez fajerwerków, w sposób zwyczajny, i być konsekwentnie realizowane metodą small steps. Założyłyśmy portal job-choice.net dla osób na rozdrożu drogi zawodowej. Poprzez wywiady i artykuły pokazujemy różne zawodowe drogi, od bycia zatrudnionym, poprzez freelancing do własnej firmy jak i innych form działalności. Naszym przewodnim motto jest uczucie zadowolenia z miejsca w jakim jesteś i stąd pokazujemy różne inspiracje. Jak do tego doszło? Jak możliwa jest współpraca na odległość dwóch wcześniej nie znających się osób? Tak, jak wielki cel można rozbić na sumę małych kroków, tak i słowa DREAM BIG można rozbić na poszczególne litery – oto migawki naszego DREM BIG:

Dream big – D jak DETERMINE, DECIDE, DO czyli OKREŚL SIĘ, PODEJMIJ DECYZJĘ, RÓB

My zaczęłyśmy działać jeszcze nie zdając sobie sprawy, co się wydarzy. Jedna z nas zapisała się bardzo spontanicznie na Wakacyjny Wirtualny Krąg 2014. Druga z ciekawości. Wielką wartością dodaną Latającej Szkoły jest możliwość poznania nowych osób, zajrzenia na chwilkę w to co, robią inni i jak to robią, zetknięcie się z innym światem, niż ten dotychczas nam najbliższy. Wiele razy zastanawiamy się, co teraz byśmy robiły, gdyby jedna z nas nie umieściła w grupie ogłoszenia o tym, że interesują ją tematy związane ze zmianą zawodową, a druga nie zareagowała lub nie zauważyła tego ogłoszenia 🙂

Przypadek? Chętnie dodałybyśmy jedną literkę – C – i słowo COINCIDENCE. Odrobina szczęścia i przypadku w życiu też jest potrzebna.

Już po pierwszej rozmowie skype zaczęłyśmy się wspierać i wspólnie działać. W tamtym momencie nie miałyśmy nic oprócz jednego: decyzji, że w to wchodzimy całym sercem.

dReam big – R jak REMOTE, REAL czyli ZDALNIE i REALNIE

Czy to było łatwe? Jak realna wydaje ci się współpraca dwóch osób, znających się z jednej rozmowy skype, które są oddalone od siebie o niemalże 1000km? Osób, z których jedna ma na ramieniu swoje małe szczęście – dopiero co narodzoną córeczkę, a druga jest ciągle w rozjazdach i prowadzi szkolenia w całej Polsce?

Nierealne? Dla nas bardzo realne. Współtworzymy wspólnie portal pracując razem już rok. Połączył nas wspólny cel wspierania się i stworzenia magazynu online dla osób na rozdrożu drogi zawodowej. Pracujemy w wersji REMOTE, czyli zdalnie. Zdzwaniamy się jeden do dwóch razy na tydzień na 20min. W tym czasie nasza produktywność osiąga bardzo wysoki pułap. Już po pierwszym spotkaniu miałyśmy bardzo precyzyjnie określony wspólny cel, założenia współpracy oraz pierwsze dziesięć tematów na artykuły o pracy, które pojawiają się cyklicznie obok wpisów blogowych, wywiadów i tekstów naszych gości w naszym magazynie.

drEam big – E jak EXPERIENCE, czyli DOŚWIADCZENIE

Warto szukać partnerów, którzy tylko po części odzwierciedlają twoje doświadczenie – partnerzy powinni odzwierciedlać wspólne idee, a doświadczenie korzystniej jest wzajemnie dopełniać. Nasze drogi do wspólnego projektu były bardzo różne, a doprowadziły nas na jedną wspólną ścieżkę. Jedna z nas ma wykształcenie techniczne, druga psychologiczne. Jedna 10 lat doświadczenia pracy w przemyśle, druga doświadczenie trenerskie. Współpraca okazała się możliwa właśnie dzięki tej kolorowej różnorodności i otwartości na inne zdanie. To nam pomaga w kreowaniu nowych pomysłów i wiele uczy – o sobie, o tej drugiej, o naszej komunikacji i wzajemnej akceptacji odmienności.

dreAm big – A jak ANYTHING, ANYTIME czyli nasze COKOLWIEK i KIEDYKOLWIEK

Zaczęłyśmy od rozmowy, od wymiany idei, pomysłów, bardzo szybko przechodząc od ANYTHING do THING, czyli rzeczy, konkretów, postawionych celów osadzonych w czasie. Na początku było marzenie, a dziś istnieje dwujęzyczny portal job-choice.net, dwa profile na Facebooku, przeprowadziłyśmy dość sporą liczbę wywiadów. Nie, to wszystko nie stało się z dnia na dzień. Potrzebowałyśmy na to roku czasu – roku, aby zbudować od zera to, z czego dziś jesteśmy dumne.

dreaM big – M jak MOVE czyli RUCH 

Już podzieliłyśmy się tym, jak ważny jest pierwszy ruch, przypadek, szczęście. To, że wzajemnie wyłapałyśmy się w wirtualnym kręgu wsparcia do dzisiaj jest dla nas magią wielkiej idei, która chciała urzeczywistnić się przez nasze ręce. Wystartowałyśmy, ruszyłyśmy z miejsca, stworzyłyśmy pierwsze treści, artykuły, wpisy blogowe. Czy były okresy bezruchu? Oczywiście, że tak. Oprócz ruchu i działania potrzebny jest też dystans i odpoczynek. Czas pozornie bezproduktywny często okazuje się być bardzo produktywnym, ponieważ wtedy, z dystansu, przychodzą nam do głowy najlepsze pomysły.

dream Big – B jak BE THERE czyli BĄDŹ, BĄDŹ WIDOCZNY

Od pierwszych dni tworzyłyśmy projekt dla siebie. Pracowałyśmy przez pół roku, zanim zapadła decyzja o pokazaniu projektu światu. Czy to dobrze, czy źle? Z perspektywy czasu myślimy, że nieważne, kiedy pokażesz to, co robisz. Ważne, by pokazać to we właściwy sposób – bądź widoczny, widoczny dla swojej grupy docelowej. My nadal nad tym pracujemy i będziemy pracować nieustannie.

dream bIg – I jak IMAGINE, IMAGINE MORE czyli WYOBRAŹ SOBIE WIĘCEJ

Tym, co nas stale napędza, jest wyobraźnia. To niekończące się paliwo dla wielkich idei i marzeń – nowe inspiracje, spotkania wnoszące inną perspektywę, doświadczenia przekładające się na pragnienie dotarcia dalej i szerzej. Potrzeba odwagi, by uruchomić wyobraźnię i nie ograniczać tego, co mamy przed oczami: większej skali projektu, grupy stałych czytelników, osób zmieniających życie zawodowe dzięki job-choice.net. Ciągle wzajemnie motywujemy się i zachęcamy do tego spojrzenia dalej, szerzej, więcej…

dream biG – G jak GO ON czyli DZIAŁAJ!

Nasz cel jest prosty – realizować dalej to, co jest nasza pasją, a tym samym wspierać innych w ważnych zmianach zawodowych. Po tym czasie wspólnej pracy wiemy, że nie warto marzyć o małych rzeczach. Pragniemy, by każda osoba robiła to, co kocha i w czym jest najlepsza na świecie, aby próg biura, swojego warsztatu czy jakiegokolwiek innego miejsca, gdzie pracuje przekraczała z radością, że może w tym miejscu realizować sensowne działania. Idziemy na całość – bo jeśli DREAM, to tylko DREAM BIG!

A na jakie części składowe Wy rozbijecie Wasze prywatne DREAM BIG? Jakie znaczenie ma dla Was każda z liter?

 

Share.

About Author

?
?