Zrób sobie przerwę! Kup sobie pomidora! Lub inny timer.

Czas pracy. Ile czasu pracujesz efektywnie a ile bimbasz?

Niezależnie, czy pracujemy w domu, czy w biurze, czas pracy w wymiarze 4, 8 czy 12 godzin, taki moment przychodzi niemal codziennie. Poznajemy go po tym, że umysł nie jest w stanie już nic więcej z siebie wykrzesać, swoje zadanie wykonujemy w zwolnionym tempie, mamy ochotę wchodzić na strony internetowe, co często nam nic nie daje. W skrajnych przypadkach mylą nam się słowa, a mózg przypomina gęsty ketchup. Znasz to uczucie? Wiesz, jak to jest, gdy jesteś tak zmęczony, że ciało, umysł i wola odmawiają posłuszeństwa? Zastanawiałeś się kiedyś, jak uniknąć takiego stanu? Warto pomyśleć nie tylko o efektywnym czasie pracy ale też dać sobie przyzwolenie na efektywny czas odpoczynku.

NAUCZ SIĘ ROZPOZNAWAĆ ZMĘCZENIE. PRACUJ EFEKTYWNIE, RÓB PRZERWY!

Czas odpoczynku.

Kierujemy się prostą zasadą, której wdrożenie niestety już takie proste nie jest i pochłania nieco uwagi. Ucz się robić sobie przerwy. Nie byle jakie, na 2 minuty, by od razu wrócić do biurka. Zauważysz, że bardziej efektywne jest przeciągnięcie się, zrobienie kawy, wyjście na chwilę na świeże powietrze lub wdychanie go przez otwarte okno. Klasyczne popatrzenie na zieleń też pomaga oderwać się od wykonywanych zajęć. Czasami w takiej przerwie można  wykonać krótkie telefony. Czasem włączyć dwa kawałki Tiny Turner i tańczyć (jeśli pracujesz z domu). To tylko przykłady na szybką regenerację.

WSZYSTKO RÓB DOBRZE. PRACUJ DOBRZE i RÓB DOBRE PRZERWY. NIE AKCEPTUJ BYLEJAKOŚCI. DĄŻ DO ZADOWLENIA Z EFEKTU PRACY I RÓWNIE ZADOWALAJĄCEGO ODPOCZYNKU.

Po przerwie praca.

Po 5-10 minutach wracasz znów do pracy, nastawiając budzik w telefonie na kolejne 20 lub 30-50 minut, w zależności od zadania, które przed tobą. Czy wiedziałeś, że ta technika jest opisana jako Pomodoro i polega na dzieleniu pracy na mniejsze porcje, które da się wykonać w około 25 minut. Po nich jest przewidziane 5 minut przerwy. Wg autorów techniki możemy w ten sposób realizować duże cele w małych krokach, przy zadbaniu o równowagę i własną higienę pracy. Dlaczego technika pomodoro? Znasz timery kuchenne, które kiedyś często miały kształt pomidora, cebuli, jabłka? Jeśli masz ochotę możesz kupić oryginalny timer pomodoro lub użyć ten którego masz. O samej technice poczytasz więcej tutaj http://pomodorotechnique.com

JAK SPĘDZASZ SWOJE PRZERWY W PRACY? JAKIE WIDZISZ ZALETY ROBIENIA ICH KILKA RAZY DZIENNIE?

Jak podnieść swoją efektywność i jaki wpływ ma rytm naszego dnia na naszą pracę dowiesz się TU.

Share.

About Author

?
?