Reiss Motivation Profile – 16 motywatorów – co to jest motywacja?

Myśląc o motywacji z reguły myślimy o zewnętrznych motywatorach, o tym aby jakieś działanie, wpływ kogoś innego nas zmotywował do działania. Tymczasem nic bardziej mylnego bo najsilniejszą motywację nosimy w sobie. Dobrze jest być świadomym tego, co nas kręci, napędza i odpowiednio wykorzystywać to w życiu osobistym jak i zawodowym. Nie robić nic wbrew sobie ale nabierać coraz więcej wiatru w żagle, robiąc rzeczy zgodne z wewnętrznym ja i spełniając swoje potrzeby.

Niedawno miałyśmy możliwość przetestowania narzędzia Reiss Motivation Profile, które służy stworzeniu mapy indywidualnych motywatorów. Założeniem testu jest przekonanie, że każdy z nas posiada swój wyjątkowy system kombinacji wartości przypisanych różnym sferom życia. Ten właśnie system możemy odkryć wypełniając test RMP skonstruowany przez prof. Stevena Reissa. Poszukiwał on odpowiedzi na pytanie „Co sprawia, że jesteśmy w życiu szczęśliwi?” i zdefiniował 16 motywatorów – obszarów, w których zawarta jest cała motywacja człowieka. Jeżeli zatem potrzebujecie poznać swój system motywacyjny, chcecie lepiej zrozumieć swój sposób działania i to, co Was napędza, to narzędzie jest dla Was! Co więcej narzędzie jest dostępne w języku polskim, co jest znacznym ułatwieniem dla wielu osób. W Polsce metodę wprowadzają Ewa Jochheim i Katarzyna Janas.

Reiss Motivation Profile: 16 motywatorów

Kwestionariusz RMP pozwala odkryć, jaki jest indywidualny układ motywacji wewnętrznej. To jest ten rodzaj motywaacji, który nigdy się nie wyczerpuje i nakręca nas każdego dnia nawet do największych wyzwań. Autorzy przekonują, że profil motywacyjny pozwala poznać lepiej swoje talenty i predyspozycje w każdym z 16 wyszczególnionych obszarów, a także efektywniej się rozwijać. Motywatory są uniwersalne i spójne z dotychczasowymi wynikami badań psychologicznych (np. teoria McClellanda czy Murraya).

Reiss Motivation Profile: jak wygląda narzędzie?

Badanie narzędziem składa się z trzech etapów, które tworzą naprawdę kompleksowe rozpoznanie własnych 16 motywatorów:

 • Kwestionariusz – zaznacza się, na ile dana odpowiedź jest ze mną spójna
 • Otrzymanie przejrzystego wykresu obrazującego to, co nas najbardziej i najmniej motywuje. Każdy z 16 motywatorów został obliczony na podstawie odpowiedzi w teście i przyjmuje wartość w przedziale od -2 do 2
 • Rozmowa z konsultantem metody, która jest dopełnieniem badania i pozwala dużo głębiej zrozumieć otrzymane wyniki

Krótki film – o narzędziu mówi Ewa Jochheim i Katarzyna Janas.

Reiss Motivation Profile: nasza opinia o narzędziu

Niewątpliwie mocną stroną RMP jest jego kompleksowość i profesjonalizm w opisie 16 motywatorów. Jako uczestniczki badania zostałyśmy potraktowane indywidualnie – nie ma tutaj miejsca na szablonowe, wygenerowane komputerowo opisy, ale każdy profil jest inny niż pozostałe. Obietnica autorów o lepszym poznaniu swoich talentów i mocnych stron została w naszych oczach spełniona. Bardzo rzetelna i spójna analiza profilu motywacyjnego pomaga naszym zdaniem także w zrozumieniu swoich celów, wewnętrznych konfliktów i relacji z innymi. W opisie wysokich i niskich natężeń motywatorów znajdujemy bowiem także wskazówki, jak z nich korzystać, co może być trudnością w porozumiewaniu się z osobami o przeciwległych biegunach danego motywatora oraz pomysły na rozwijanie znaczenia danej sfery w naszym życiu.

Czy warto jest zrobić i poznać swój profil motywacyjny 16 motywatorów Reiss Motivation Profile?

Zdecydowanie tak! Kiedy? Jeśli chcesz poznać co Ciebie motywuje, lepiej zrozumieć siebie, swoje wybory ale też swoje otoczenie i jego reakcje.

Analiza Twojego profilu pomoże Ci odpowiedzieć na pytania:

 • Jak żyć w zgodzie z sobą?
 • Dlaczego niektóre rzeczy przychodzą Ci z łatwością, a inne bardzo trudno?
 • Jakie są Twoje mocne strony?
 • Jakie są Twoje potrzeby?
 • Jaki typ pracy do Ciebie pasuje?
 • Jakie masz priorytety?
 • Co dla Ciebie jest ważne?
 • Jakie masz predyspozycje?
 • Jakie masz potrzeby?
 • Co jest Twoją wewnętrzną motywacją?
 • Jak rozwinąć skrzydła?
 • Jakie elementy życia są dla Ciebie ważne?
 • Jak podejmować dobre osobiste decyzje?

Jeśli chcesz bliżej poznać narzędzie 16 motywatorów Reiss Motivation Profile to przekierowujemy Cię na tą stronę – klik: 16motywatorów. Więcej o Reiss Motivation Profile także dla firm znajdziesz tutaj – klik: Reiss Motivation Profile Polska – może warto przeprowadzić testy i poznać twój team i współpracowników, kolegów od strony motywacji aby jak najlepiej wykorzystać naturalne predyspozycje każdej z osób.

Share.

About Author

?
?