Co chcesz osiągnąć poprzez swoją pracę? Jaki jest twój cel?

Czy wyznaczyłeś sobie cel swojej drogi, cel pracy?

Często zwyczajnie pracujemy a nie zadajemy sobie pytania o długodystansowy cel pracy. Idąc na spacer czy wycieczkę w góry, wiemy gdzie chcemy dojść, mamy jasno postawiony cel. Jak jest z drogą zawodową w twoim przypadku?

GDZIE MA CIĘ ZAPROWADZIĆ TWÓJ ZAWÓD? TWOJE OBECNE ZAJĘCIE?

Czy wszystko jedno którędy pójdziesz?

Bodaj najsłynniejszy dialog „Alicji w Krainie Czarów” autorstwa Lewisa Carrolla to rozmowa tytułowej bohaterki z kotem z Cheshire. Ona pyta go, gdzie powinna pójść. On odpowiada logicznie i prosto, pewnie z intencją pomocy Alicji: „To zależy w dużej mierze od tego, gdzie pragniesz dojść”. Alicja jednak tego nie wie i nie ma to dla niej znaczenia, dlatego słyszy ostatecznie „W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz”.

Kluczowe pytanie w każdym momencie naszego życia.

Czasami słyszymy to samo pytanie, zadawane z ukrytą prośbą o podpowiedź, wskazanie tej najlepszej drogi dla nich. Jednak nawet Kot z Cheshire, który potrafił znikać i pojawiać się w dowolnym miejscu, nie umie pokierować osobą, która nie wie, dokąd pragnie dojść. To jest kluczowe pytanie w każdym momencie naszego życia, a szczególnie w kontekście zmiany zawodowej: gdzie chcesz dojść? Jaka jest twoja droga? Co jest twoim celem? Jak sobie wyobrażasz swój ślad pozostawiony w historii ludzkości?

 Czy nie mógłby pan mnie poinformować, którędy powinnam pójść? – mówiła dalej.
– To zależy w dużej mierze od tego, dokąd pragnęłabyś zajść – odparł Kot-Dziwak.
– Właściwie wszystko mi jedno.
– W takim razie również wszystko jedno, którędy pójdziesz.
– Chciałabym tylko dostać się dokądś – dodała Alicja w formie wyjaśnienia.
– Ach, na pewno tam się dostaniesz, jeśli tylko będziesz szła dość długo.

Jak zatem określić, gdzie chcesz iść? Przeczytaj ten artykuł. Piszemy tutaj o dalekosiężnym celu pracy, czyli o misji, wizji zawodowej. Im wcześniej je określisz, tym więcej czasu będziesz mieć na ich realizację.

Share.

About Author

Poznaj nas! Przedstawiamy się w dziale O NAS! Zapraszamy też do kontaktu!

 • Ustalenie celu to podstawa. Kiedyś tego nie rozumiałam, lecz teraz w każdej dziedzinie życia staram się ustalać cele. 🙂

 • Wiadomo, że nadrzędnym celem pracy jest pozyskanie pieniędzy, ale za tym powinny pójść również okazje do samorozwoju, aby w pełni wykorzystać czas, skupiać się na ty, na czym nam najbardziej zależy i w czym świetnie się odnajdujemy. 🙂
  Bookendorfina

  • Czy na pewno to takie wiadome? Są osoby, dla których pieniądze są wtórne, a nacisk stawiają na znalezienie zajęcia dającego satysfakcję zawodową.

 • Kamila Posobkiewicz

  Dobra refleksja nad słowami z „Alicji…”.myślę, że każdy co jakiś czas powinien zadać sobie to pytanie-dokąd zmierzam? To nie tylko weryfikuje działania, ale i zapewnia poczucie bezpieczeństwa.

  • Znajomość odpowiedzi na to pytanie otwiera zwykle całkiem nowy rozdział w życiu…

 • Bebe Talent

  Wiele lat musiało minąć i wiele doświadczeń musiałam zebrać, żeby dojść do tego, że mogę naprawdę lubić swoją pracę. Dla mnie to jest spełnienie zawodowe – robić to, co się lubi.

 • Wiem co bym chciała osiągnąć, ale chyba wciąż brakuję mi odwagi, żeby podążać swoją drogą

  • Polecamy wywiad z Agnieszką Spiżewską, dodaje odwagi:)

 • Można powiedzieć, że zadajesz fundamentalne pytanie ☺️

 • Dobre pytanie 🙂
  Chcę dojść do momentu, w którym nie będę czuł, że pracuję (nawet poświęcając tej aktywności 10 godzin dziennie). W tej chwili jestem gdzieś tak w połowie drogi. W połowie pracuję z przymusu, w połowie – z przyjemnością 🙂

 • pani Mondro

  a ja zupełnie przypadkiem znalazłam się w swoim zawodzie (ale nie jest on moim wyuczonym) i tak się toczy, że od 10 lat w nim jestem, choć nie u tego samego pracodawcy… nigdy tej pracy nie planowałam, czy więc lubię to co robię? lubię inaczej nie dałabym rady tyle lat w tym temacie siedzieć… spełnianie marzeń? cóż, obawiam się że w moim przypadku, w momencie kiedy hobby stałoby się pracą, mogłoby przestać być pasją

  • Skoro od 10 lat pracujesz w tym samym zawodzie, to może masz jakieś korzyści z tej pracy – albo satysfakcję, albo realizujesz w niej ważne dla Ciebie wartości?

   • pani Mondro

    W sumie to tak, mam z tej pracy pewną satysfakcję, może nieco mniejszą niż na początku… bo na początku czułam się jakbym wygrała w totka 😉 ale jednak mam 🙂

 • Po wielu latach udało mi się połączyć pasję z zawodem, poczuć, że to co robię nie tylko przynosi radość i spełnienie, ale także gratyfikację finansową. 🙂

 • Ja mniej więcej wiem, w którym kierunku chcę iść i raczej nie zbaczam z tej ścieżki. 🙂

  • Grunt to wiedzieć, chociaż czasem warto nieco zboczyć z obranego kursu – o tym napiszemy następnym razem 🙂

?
?

Job-choice.net to wybór pracy. Wybierz świadomie!

Pozwól się wyrwać z kolein myślenia o pracy - pobierz nasze inspiracje!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanego adresu e-mail przez job-choice.net dla celów informacyjnych, marketingowych oraz komunikacji związanej z użytkowaniem portalu.

email marketing powered by FreshMail