Niejednokrotnie słyszymy, że „zmiany są jedyną pewną w życiu”, bo dotyczą nas w każdym wieku i w każdej sferze. Kiedy jesteśmy młodzi i mamy przed sobą całe życie, zmiany nie są straszne. Wdrażamy je bez większego lęku i śmiało spełniamy kolejne marzenia. Często ta zuchwałość znika w wieku dojrzałym. Jak zatem radzić sobie ze zmianami w wieku 48 plus?

Dlaczego zmiany są trudne?

Znasz ten stan, gdy po raz piąty w tym miesiącu postanowiłaś przejść na dietę i uległaś słodkiej pokusie? Czy wiesz, jak to jest po dwóch tygodniach intensywnego treningu nie wstać na poranny jogging? Czy doświadczyłaś sytuacji w miejscu pracy, gdy codziennie byłaś pewna, że to dzisiaj składasz wypowiedzenie, a mimo to nadal tkwisz w tym samym miejscu?

Zapewniamy Cię, że wszystkie te sytuacje są normalne i zdarzają się każdej z nas. Ba, która z nas nie doświadczyła zarówno porażki, jak i sukcesu we wdrażaniu zmiany? Jesteśmy istotami, które jednocześnie potrafią zmienić jedno zachowanie i nie umieją zmienić innego.Marzymy o innym życiu i jednocześnie robimy wszystko, by się oddalić od naszych pragnień…

Pytania te kierujemy do kobiet, ale przecież te sytuacje zna każdy z nas. Według badań kobiety częściej w takich momentach kierują do siebie samych słowa potępienia, oskarżają się i pogrążają w poczuciu winy. Ta tendencja jest podsycana przez porównywanie się z innymi, niższe poczucie własnej wartości czy naturalny strach przed zmianą. Te czynniki razem tworzą mieszankę wybuchową i wcale nie zachęcają co zmian! Czy jest więc możliwe pokonanie tych trudności? Jak można to zrobić?

Jedna prosta wskazówka

Chip i Dan Heath, autorzy bestsellerowej książki o wprowadzaniu zmian „Pstryk”, porównują nasze zmagania do… kierowania słoniem. W ich analogii nasz rozum to jeździec próbujący zapanować nad słoniem – emocjami, zaś obydwoje zmierzają ku zmianom po konkretnej ścieżce. Ten prosty obrazek niesie ze sobą wskazówki, jak wprowadzać zmiany, jak się do nich lepiej przygotować i jak ułatwić ich realizację. Ostatecznie bowiem wszystkie działania na rzecz dokonania zmian mają wspólny mianownik: sprowadzają się do pytania, czy potrafimy nakłonić samych siebie, by zachowywać się inaczej?

Tylko dla kobiet 48 plus

Na naszej zawodowej ścieżce często spotykamy kobiety w wieku około pięćdziesiątki, które mają wrażenie wypalenia, końca pewnej epoki, które zauważają spadek formy i własnej aktywności. Jednak na dnie ich serca wciąż tli się odważna myśl, by spełnić swoje marzenia, by być użytecznym, mieć co robić, a ze swojej działalności, niezależnie, czy jest to etat czy też własna firma, zacząć czerpać satysfakcję… Dla takich właśnie osób przygotowałyśmy MASTERMIND 48 PLUS – sześciotygodniowy program spotkań online, który za pomocą analogii jeźdźca, słonia i ścieżki przeprowadzi Was przez proces planowanej zmiany. Korzystając z wiedzy psychologicznej i rozwojowej, a nade wszystko bazując na doświadczeniach życiowych naszych uczestniczek po tym czasie nabierzemy odwagi.

W końcu to naprawdę najważniejsze, co jest potrzebne do dokonania zmian!

 • więcej informacji o mastermindzie znajdziesz TUTAJ
 • zostało już tylko 1 miejsce, spiesz się!
 • startujemy w środę 4 października

 

 

Share.

About Author

Poznaj nas! Przedstawiamy się w dziale O NAS! Zapraszamy też do kontaktu!

 • Ewelina Miszczuk

  Bardzo fajny tekst! Trzeba się odważyć, ale warto!

 • tekst jak dla mnie pisany – właśnie odważyłam się na wielką zmianę i muszę wytrwać z nadzieją, że przyniesie efekty.

 • Zmiany są w życiu potrzebne, chociaż czasem nawet młodzi się ich boją 🙂

  • to prawda! Zmiany są trudne i mogą wywołać lęk, ale jednocześnie nie da się ich ominąć:)

 • Do zmian trzeba też dojrzeć. Ludzie czasem przez wiele lat męczą się w niekomfortowej sytuacji, aż zaczyna ich to uwierać tak bardzo, że zmiana okazuje się jedyną opcją. Ale lepiej późno niż wcale.

  • Też uważamy, że w każdym wieku zmiany są możliwe:)

 • Mamnatooko.pl.

  Bardzo ciekawe! Jestem na etapie zmian i ten artykuł jest niesamowicie podbudowujący 😊

?
?

Dopasuj pracę do swoich potrzeb i stylu życia!

Zapisz się na bezpłatny newsletter i otrzymasz podpowiedzi, jak to zrobić.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanego adresu e-mail przez job-choice.net dla celów informacyjnych, marketingowych oraz komunikacji związanej z użytkowaniem portalu.

email marketing powered by FreshMail