Jak efektywnie pracować z domu? 6 wartościowych podpowiedzi

Jak efektywnie pracować z domu, skoro wokół słyszysz…

– Co to za praca, skoro całe dnie siedzisz w domu?
– Pewnie całe dnie malujesz paznokcie…
– W domu nie da się skupić na pracy!
– Jak to pracujesz, skoro nie wychodzisz do pracy?
– Facet powinien chodzić do pracy!

Często słyszysz od bliskich takie zdania? Ale czy naprawdę sensem pracy jest to, by do niej „chodzić”? 🙂

Coraz więcej osób pracuje z domu i trend ten będzie się stawał coraz popularniejszy. Liczą się efekty pracy, a nie sam fakt, w jakim miejscu jest ona wykonywana. Trend ten widoczny jest nie tylko u freelancerów. Nawet managerowie największych firm, często gdy mają do opracowania rzeczy wymagające skupienia, uciekają z biura od dzwoniących telefonów czy spotkań, aby móc efektywnie wykonać swoją pracę. W skupieniu, bez przeszkadzaczy, są w stanie wykonać swoje zadania o wiele szybciej.

W części niemieckich firm wprowadzono nawet tzw. Denkerzellen czyli w wolnym tłumaczeniu kapsuły, komórki myślenia. Są to małe pomieszczenia z biurkiem lub pokoje na parę osób, gdzie można usiąść z własnym laptopem i gdzie obowiązuje cisza. W skupieniu można w nich wykonać swoje zadania.

Koncentracja i skupienie są nam potrzebne także, gdy chcemy efektywnie pracować z domu bez jakichkolwiek rozpraszaczy.

Podpowiadamy, jak osiągnąć taki stan!

1. Wyznacz czas, w jakim pracujesz

Konkretne godziny pracy są bardzo ważne, aby mieć uczucie spełnionego dnia oraz poczucie, że się zasłużyło na wypoczynek. Jeśli pracujesz zadaniowo, wyznacz 1-3 najistotniejsze rzeczy, które musisz wykonać w danym dniu i rzeczywiście rozliczaj się z tego.

2. Wprowadź rytuał podobny do wychodzenia do pracy, aby było jasne, kiedy ją zaczynasz

Siedząc w dresach, przy porannej kawie i sprawdzając, co dzieje się u znajomych na fejsie mamy tendencję do przedłużania sobie godzin przed pracą o wieczne „jeszcze chwilkę”. Wprowadź więc rytuały podobne do tych, które wykonujesz wychodząc z domu: ubierz się jak do biura, zrób makijaż, przygotuj herbatę i przekąskę na drugie śniadanie. Być może takim rytuałem będzie dla ciebie włączenie komputera albo pięć minut z listą zadań na dzisiaj, zakończone wizualizacją tego, co w danym dniu chcesz osiągnąć.

3. Wyznacz konkretne zadania do wykonania i przerwy

Pracuj z budzikiem nastawianym na konkretne odcinki czasu. Polecamy szczególnie technikę Pomodoro, o której więcej przeczytasz tutaj. Ustawiaj z góry czas, jaki masz na przerwę i postaraj się w każdej z nich zrobić coś pobudzającego twój kręgosłup: wstań, przeciągnij się, zrób szybki koktajl, zrób kilka przysiadów. Praca z domu ma ogromną zaletę, że podczas przerw możesz nawet się gimnastykować, bez obaw o złośliwe komentarze kolegów! 

4. Postaraj się o konkretne miejsce do pracy

Nie pracuj w kuchni, na sofie etc., bo to zwyczajnie miejsca kojarzone z odpoczynkiem. Pracując z domu, wyznacz konkretne miejsce w którym wykonujesz swoje zawodowe obowiązki – biurko czy stół to nie przeżytki, ale z wygodnym, dostosowanym do kręgosłupa krzesłem są świetną przestrzenią sprzyjającą koncentracji. Twój umysł automatycznie w tym miejscu przestawi się na tryb „zadanie do wykonania”. Jeśli lubisz porządek, zadbaj o niego przed rozpoczęciem pracy i po jej zakończeniu sprzątaj biurko. Jeśli wolisz pracować w artystycznym chaosie, upewnij się, że domownicy nie naruszą tego wyjątkowego porządku i że nie będziesz im on przeszkadzać.

5. Jeśli to wspomaga twoja koncentrację i dynamikę, to popracuj czasem z kawiarni

Spędzając całe dnie w domu potrzebujemy kontaktu z innymi ludźmi – to zapewni ci praca w kawiarni, gdzie jest ruch i ciągle coś się dzieje. Są osoby, dla których gwarne miejsca są źródłem inspiracji i kreatywnych pomysłów. Sprawdź, czy jesteś wśród nich!

6. Wyłącz wszelkie przeszkadzacze

To najważniejsza zasada dla osób, które chcą efektywnie pracować z domu: potrzebujesz koncentracji i skupienia! Wyłącz dźwiękowe powiadomienia o przychodzących wiadomościach mailowych, zamknij niepotrzebne okna w przeglądarce, w tym pocztę mailową. Jeśli w swojej pracy wykorzystujesz media społecznościowe, ustal (z budzikiem!) czas, jaki na nie przeznaczasz i rzeczywiście wykonuj tylko to, co zamierzałeś wcześniej. Przegląd prasy zrób albo przed pracą, albo po niej, nie w trakcie. Jeśli możesz, wycisz telefon lub całkowicie go wyłącz. Nawet pilne rozmowy mogą poczekać do twojej najbliższej przerwy w pracy.

Jakie jeszcze znacie sposoby na to, jak efektywnie pracować z domu? Podzielcie się w komentarzach!

Share.

About Author

Poznaj nas! Przedstawiamy się w dziale O NAS! Zapraszamy też do kontaktu!

 • Na pewno cenne rady 🙂

 • Z powyższych rad sprawdziła się u mnie tylko jedna – wyznaczenie konkretnego miejsca do pracy :). Nie czuję, by reszta mi przeszkadzała. Za to bardzo doceniam możliwość pracy w dresie :D.

  • Dzięki za podzielenie się 🙂 grunt to wiedzieć, czego ja konkretnie potrzebuję, i do tego się stosować. Powodzenia!

 • Cenne rady, trzeba mieć opanowaną sztukę samokontroli aby tak systematycznie wykonywać zadania będąc w domu.

  • Dokładnie! A opanowanie tej sztuki jest możliwe tylko poprzez systematyczną praktykę…

 • Dobre porady 😉 Spotkałam się też z opinią, że pracując w domu nie należy robić tego w piżamie czy dresie, lecz ubrać się i uczesać tak, jakbyśmy wychodziły do pracy. To bardziej motywuje i nie rozleniwia 😉

  • Patrząc na komentarze, są osoby, którym to nie przeszkadza 🙂

 • Choć np. blogowanie nie jest moją jedyną pracą, tak wiem, że ciężko zmotywować się do pracy w domu, kiedy wszystko wokół Cię rozprasza. Moja mama prowadzi sklep internetowy i podziwiam ją, że potrafi spędzić cały dzień nad dopieszczaniem strony internetowej, dodawaniu asortymentu, konwersacji z klientami. Owszem, zdarza jej się ugotować w tym czasie zupę, wyjść na spacer z psem, czy zarzucić pracę na jeden dzień z powodu innych zobowiązań. Niemniej czasami zazdroszczę jej samozaparcia, którego, wiem, że ja bym nie miała. Bardzo cenne rady dla pracujących w domowych warunkach.

  • Dziękujemy, i pozdrawiamy Mamę, także ją podziwiając 🙂

 • Wbrew pozorom, zmotywowanie się do pracy w domu nie jest takie proste – wie tylko ten, kto choć raz spróbował! 😉

  Najtrudniej jest zacząć, więc moją złotą metodą jest powiedzenie samej sobie „popracuj chociaż pięć minut”. Prawda jest taka, że jak już się zacznie, to człowiek zapomina, że usiadł tylko na chwilkę – i po prostu dalej pracuje. Herbatka, ciepłe kapciuchy i dzień jakoś leci :).

  • Trzymamy więc kciuki za kolejne dni wypełnione pracą, bo o to przecież chodzi, by ostatecznie usiąść i zająć się swoimi obowiązkami!

 • Świetne i cenne rady. 🙂 Ciekawa jestem jak ta kawiarnia działa u innych, bo ja na przykład nie byłam w stanie skupić się w żadnym miejscu publicznym.

  • Dziękujemy. Ważne by znaleźć dobre miejsce dla siebie – jedna z nas bardzo lubi pracować w kawiarni właśnie nad rzeczami twórczymi. Tyle że trzeba mieć wyrobioną umiejętność wyłączenia się z tłumu i masy bodźców, by skupić się tylko na swoich zadaniach.

   • U mnie jednak najbardziej działa dom. 🙂 Pod warunkiem, że nie panuje w nim chaos. 🙂

 • Zacna lista. Co do strojów – tu zdania są podzielone. Ja mam tak, że zazwyczaj pracuję super zmotywowana i w dresie, ale jak mam kryzys, to właśnie ogarnięcie się do stanu wyjściowego stawia na nogi. 🙂 Dla mnie najistotniejsze w samodzielnej pracy (gdzie jestem swoim własnym motywatorem) są małe kroki. Jak zapiszę sobie, że mam do wykonania jakiś wielki projekt, podchodzę do niego jak pies do jeża. Dopiero podzielenie takiej „kobyły” na drobne pozwala mi prężnie działać. 🙂

  • Dziękujemy Aneta za cenną radę z małymi kroczkami! Słynne dzielenie słonia na mniejsze kawałki bardzo pomaga i umożliwia wykonanie wielkiego projektu 🙂

 • Mi się wydaje, że najważniejsze jest wygodne miejsce do prac, które sprzyja skupieniu. Ciągle jestem na etapie planowania swojej mini pracowni… Póki co, próbuję różnych wariantów, pisanie w kuchni, salonie, sypialni itp. 🙂 Kolejna rzecz, to umiejętność wyłączenia się na bodźce zewnętrzne, ale to już trudna sztuka 🙂
  Bardzo dobry artykuł, pomocny. Dzięki!
  Dorota

  • Także dziękujemy za komentarz. Miejsce jest bardzo ważne chociażby wtedy, gdy potrzebujemy kreatywnie poplanować. Wówczas lepiej przesiąść się na kanapę czy wyjść na spacer, żeby odświeżyć głowę, i włączyć tryb „relaks, odpoczynek, wakacje” – to pobudza nas do twórczego myślenia bardziej niż biurko…

 • Bardzo dobry wpis. Zwłaszcza punkt o pracowaniu w kawiarni mi się podoba.

  • Wbrew pozorom ale nam czasami w takim kawiarnianym zgiełku jest się łatwiej skoncentrować niż w zaciszu domu.

 • Przydatne podpowiedzi. W sam raz dla mnie 😉 Ten punkt z kawiarnią cenny, ponieważ zauważyłam, ze zmiana otoczenia zmienia energię i podsuwa więcej inspiracji niż przebywanie wciąż w jednym miejscu.

  • Tak, kawiarnie zdecydowanie pobudzają kreatywność!

 • Super artykuł! Ja na blogu zamieściłam niedawno podobny, zgadzam się z Wami w zupełności! To chyba najważniejsze rady. A jeśli macie ochotę na więcej „trików”, zwłaszcza dla mam – zapraszam do poczytania http://szczesliwawbiznesie.pl/jak-pracowac-w-domu/

  • Odwiedziłyśmy! Bardzo dokładnie opisałaś przede wszystkim miejsce pracy i odpowiednie jego przygotowanie! Pozdrawiamy!

 • Oj, ja niestety mam problem z samodyscypliną, więc taka praca zdecydowanie nie dla mnie…

  • Nie dla każdego praca w domu jest odpowiednia, ważne, że to wiesz 🙂

 • świetnie napisane, zwięzle i na temat! Taki rodzaj i charakter pracy niestety nie jest tak łarwy, jak się inny wydaje.

 • Kasia

  Też pracuję z domu ☺ czasem z dzieciątkiem bywa to trudne, ale zawsze wyrabiam się w terminie ☺

  • Wielki szacun, bo wiemy, jak nieraz ciężko pracuje się z dzieckiem:)

 • Według mnie najważniejsza jest umiejętna organizacja swojego czasu, bez niej ani rusz.

  • Zdecydowanie jest potrzebna. Dodatkowo pomaga determinacja w dążeniu do obranego celu, bo wtedy wzrasta motywacja do działania:)

 • Mamnatooko.pl.

  Świetne rady! Niby proste i oczywiste a jednak stałe wpadam w sidła pochłaniaczy czasu = social media! W moim przypadku Pkt.6 zdecydowanie do dopracowania 🙂

?
?

Job-choice.net to wybór pracy. Wybierz świadomie!

Pozwól się wyrwać z kolein myślenia o pracy - pobierz nasze inspiracje!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie podanego adresu e-mail przez job-choice.net dla celów informacyjnych, marketingowych oraz komunikacji związanej z użytkowaniem portalu.

email marketing powered by FreshMail