Aktywna mama, kontynuacja wywiadu z Agnieszką. Ambitną, samodzielną mamą małego Jakuba z powodzeniem godzącą rozwój zawodowy, wychowanie dziecka, życie rodzinne oraz własny rozwój i czas wolny.

WSKAZÓWKI DLA INNYCH MAM

Czy w twoim życiu znajdujesz czas na własne zainteresowania, które nie są związane z pracą zawodową lub wychowywaniem dzieci?

Oczywiście. Aktywna mama w moim rozumieniu to zadowolona mama. Chwila oddechu od tego „co muszę” dla tego „co chcę” jest dla mnie niezbędna. Dlatego też staram się w ferworze licznych obowiązków, codziennych sprawunków, pracy, szkoły Kuby i zajęć dodatkowych mojego dziecka na znalezienie czasu tylko dla samej siebie.

Paradoksalnie, to w właśnie będąc już mamą zaczęłam realizować najwięcej moich życiowych pasji! Rozpoczęłam od nauki tańca – marzenia jeszcze z czasów dzieciństwa – i zapisałam się na kurs salsy. Po dwóch latach nauki zamieniłam energetyczną salsę na taniec towarzyski, następnie uczęszczałam na kurs tańca latino dla pań a obecnie uczestniczę w różnych rodzajach zajęć sportowych w studio fitness. Aktywność sportowa sprawia mi ogromną przyjemność i pomimo zmęczenia, czuję, że jestem w stanie zrobić jeszcze więcej i więcej.

Mojemu wyciszeniu i refleksji nad samą sobą sprzyja z kolei czytanie książek. Pochłaniam ich znacznie więcej aniżeli średni statystyczny Polak. Czytam praktycznie wszędzie tam, gdzie mogę: na ławce placu zabaw czy podczas oczekiwania na syna w trakcie jego zajęć dodatkowych. Nie muszę przy tym wydawać fortuny na książki, bo zapisałam się do biblioteki publicznej.

Ostatnio zainteresowałam się warsztatami rozwojowymi dla kobiet, poruszającymi kwestie dotyczące roli podświadomości w naszym życiu, pozbycia się stresu i lęku oraz dającymi odpowiedź na uniwersalne pytanie: „Aktywna mama czyli jak być mamą, osiągać sukcesy zawodowe i jeszcze znaleźć czas dla siebie?”. Dotychczas uczestniczyłam w dwóch warsztatach tego typu, ale chciałabym kontynuować przygodę z rozwojem osobistym.

Lubię także działać na rzecz dzieci: w miarę możliwości czasowych uczestniczę w akcjach wolontariackich w ośrodkach wychowawczych i wspieram jeden z Domów Samotnej Matki regularnie oddając do placówki niepotrzebną odzież czy zabawki.

Moim stałym „hobby”, które sprawia mi ogromną radość, jest stałe wynajdywanie ciekawych rozrywek dla dzieci, warsztatów familijnych i wydarzeń o charakterze kulturalnym czy sportowym i uczestniczenie w tego rodzaju przedsięwzięciach. Takie inicjatywy motywują do działania nie tylko mnie ale także rozbudzają w moim synu potrzebę dbania o własny rozwój fizyczny i intelektualny.

Co byś powiedziała mamom, które rozważają powrót do życia zawodowego i wyjście z domu? Aktywna mama to ich marzenie. Jak byś je do tego zachęciła?

Drogie mamy – nie bójcie się! Strach przed powrotem do pracy jest w nas, kobietach, głęboko zakorzeniony i wyrasta głównie z utartych przez pokolenia przekonań, że miejsce kobiety jest w domu, przy dzieciach. Ale zmiany zachodzące w naszym środowisku i nowe role kobiet we współczesnym świecie weryfikują te stereotypy odzierając nas z dotychczas szczelnie okrywającego nas jedynego płaszcza kobiety-matki. Zapewniam Was, że wracając do pracy odbudujecie nie tylko swoje życie zawodowe, ale i prywatne.

Dlaczego?

Słuchając opinii innych mam, odnoszę wrażenie, że z reguły te kobiety, które po urodzeniu dzieci zrezygnowały z aktywności zawodowej i skupiły się na wychowywaniu dzieci oraz zajmowaniu gospodarstwem domowym, po pewnym czasie odczuwają brak pewnej sfery w swoim życiu. Tą brakującą sferą okazuje się być praca. Może to zabrzmi banalnie, ale po wielu miesiącach lub latach spędzonych w czterech ścianach, wśród przysłowiowych pieluch czy garów, jakże doniosłego charakteru nabierają zwykłe-niezwykłe w swojej prostocie czynności, jak udanie się do fryzjera czy babskie wyjście do kina.

Z pewnym zażenowaniem muszę stwierdzić, że zauważalne staje się dla mnie odróżnienie na placach zabaw pracujących od niepracujących mam. Nie chciałabym nikogo urazić, a raczej zmotywować do dobrej zmiany, ale mam nieodparte wrażenie, że mamy aktywne zawodowo bardziej o siebie dbają. Nie chodzi nawet o wygląd fizyczny i ubiór, ale o to, że od kobiet mających harmonogram dnia napięty do granic możliwości, godzących wychowywanie dzieci z pracą zawodową, emanuje większa radość życia i entuzjazm aniżeli u mam, które pozostały w domu i nie podjęły aktywności zawodowej.

Według mnie wynika to z prostej przyczyny: mama aktywna zawodowo musi rano przyszykować i nakarmić nie tylko potomstwo ale i zadbać o samą siebie. Schludny ubiór, fryzura, makijaż i już kobieta czuje się piękna I tak też jest postrzegana przez otoczenie. Jest świadoma tego, że musi sprostać obowiązkom w pracy a po powrocie do domu ponownie naładować akumulatory aby zająć się dziećmi. Paradoksalnie ma więcej czasu od niepracującej mamy, bo musi wszystkie czynności dość szczegółowo zaplanować i w jej rozkładzie dnia nie ma miejsca na tzw. okienka. Z reguły nie ma czasu na użalanie się nad sobą, a nawet gdy to czyni – ponieważ przeciążenie nadmiarem obowiązków jest naturalne i niestety może być dokuczliwe – robi to szybko i tak, aby zgubne myśli nie nastręczały jej dodatkowych zmartwień. Ponadto mając na względzie to, że na co dzień funkcjonuje na pełnych obrotach, zdaje sobie sprawę z tego, że powinna znaleźć czas także dla samej siebie, aby zresetować organizm. Aktywność sportowa, realizacja własnych pasji, uzgodnienie z partnerem jednego popołudnia czy wieczora w tygodniu dla mamy bez dzieci czy zwykłe leniuchowanie z książką na kanapie może sprawić, że kobieta poczuje się odprężona, szczęśliwa i atrakcyjna.

Drogie mamy – pamiętajcie, że wybór dotyczący powrotu do pracy zależy od was i waszego głębokiego wewnętrznego poczucia, że chcecie coś w swoim życiu zmienić. Pamiętajcie jednak, że jeżeli same będziecie spełnione i szczęśliwe, to wasz stan ducha będzie mieć przełożenie na waszą rodzinę i dzieci. To proste: zadowolona mama = zadowolone dziecko.

AKTYWNA MAMA – JEJ WYZWANIA I TROSKI

Co było Twoimi największymi wyzwaniami i troskami przed urodzeniem dzieci?

Nie będąc jeszcze mamą obarczona byłam typowymi troskami, jakie mogą dotknąć każdego z nas. Zastanawiałam się, czy uda mi się osiągnąć pewną stabilizację zawodową i finansową, czy w nowym mieście znajdę odpowiednich przyjaciół i czy spełnię oczekiwania moich przełożonych.

Jakie są Twoje obecne zmartwienia, wyzwania?

Obecnie najwięcej moich działań związanych jest z wychowywaniem syna i troską o to, aby Kuba był zdrowy i dobrze się uczył, choć w zasadzie te oba aspekty na szczęście w ogóle nie przysparzają mi trosk. Oczywiście priorytetem stał się syn i dlatego moje myśli krążą wokół tego, czy będę w stanie zapewnić mu szczęśliwe dzieciństwo i czy uda mi się sprostać wszystkim wyzwaniom stojącym przede mną jako matką. Naturalnie zawsze też będę rozmyślać nad kondycją finansową mojej rodziny i nad własnym rozwojem zawodowym. Niewątpliwie trosk jest wiele, ale sztuka polega na tym, aby nie przejmować się drobnymi niepowodzeniami i znaleźć w sobie odpowiednie pokłady siły aby zmierzyć się z tymi większymi, naprawdę istotnymi zagrożeniami. Przyznaję, że nie zawsze mi się to udaje, ale próbować na pewno warto.

STARA PRACA: AKTYWNA MAMA CZYLI WRÓCIĆ CZY ZMIENIĆ?

Co dla Twojej ścieżki kariery oznaczało zostanie mamą? Co się zmieniło?

W zasadzie zostanie mamą nie wpłynęło zasadniczo na moją ścieżkę kariery. Zawsze starałam się być jak najlepszym pracownikiem i moje podejście jako mamy-pracownika nie zmieniło się w tym względzie. Nie jestem już wprawdzie tak mobilna, jak przed urodzeniem Kuby, ale moja praca prawie w ogóle nie wymaga wyjazdów w delegacje czy częstego pozostawania po godzinach. Mam również to szczęście, że miałam i nadal mam bardzo przyjacielskich i wyrozumiałych przełożonych, którzy znają moją sytuację rodzinną i wiedzą, że czasem mogę odmówić np. wyjazdu w delegację, nie zaniedbując przy tym swoich obowiązków służbowych. Myślę, że nigdy nie zawiodłam ich oczekiwań a dla pracodawcy jestem wręcz idealnym pracownikiem biorąc pod wzgląd mój niemal całkowity brak absencji chorobowych.

NIE ZAPOMINAJ O SAMEJ SOBIE! REALIZUJ SWOJE CELE!
POSZUKUJ DLA SIEBIE I DLA SWOICH DZIECI TEGO, CO INSPIRUJĄCE I WARTOŚCIOWE!
IM DŁUŻEJ POZOSTAJE SIĘ POZA MIEJSCEM PRACY, TYM TRUDNIEJSZY JEST POWRÓT DO NIEJ.
PRACOWNIK POSIADAJĄCY DZIECI JEST LEPIEJ ZORGANIZOWANY NIE TYLKO W ŻYCIU PRYWATNYM, ALE TAKŻE W TYM ZAWODOWYM.
W GESTII DOBREGO I ODPOWIEDZIALNEGO PRACODAWCY LEŻY TO, ABY UMOŻLIWIĆ RODZICOM NIE TYLKO „ŁATWY START” PO URLOPACH MACIERZYŃSKICH CZY WYCHOWAWCZYCH, ALE TAKŻE CODZIENNE, KOMFORTOWE FUNKCJONOWANIE W MIEJSCU PRACY.
PARADOKSALNIE, TO W WŁAŚNIE BĘDĄC JUŻ MAMĄ ZACZĘŁAM REALIZOWAĆ NAJWIĘCEJ MOICH ŻYCIOWYCH PASJI!
ZADOWOLONA MAMA = AKTYWNA MAMA = ZADOWOLONE DZIECKO!

Pierwszą część wywiadu możenie przeczytać TU.

Share.

About Author

Poznaj nas! Przedstawiamy się w dziale O NAS! Zapraszamy też do kontaktu!

 • Coś jest w nas – kobietach, że jak stajemy się mamami, nabieramy więcej odwagi i chęci, by zadbać o siebie o swoje życie 🙂

 • Krystyna Polek

  najważniejsze to wejście w tryb planowania i organizacji 🙂 Potem starcza czasu na wszystko – pracę, czas dla dzieci i jeszcze własne zainteresowania 🙂

  • Agnieszka jest dobrym tego przykładem, jak się zorganizować i jak zaplanować sobie czas.

 • To bardzo budujące, ze są osoby tak silne i zdeterminowane!

  • Zależy nam, by taką postawę promować i dlatego pokazujemy osoby, które inspirują do determinacji w osiąganiu swoich celów!

 • AgnessGal

  Dziecko to motor napędowy! Każda z nas jest 100 razy silniejsza z dzieckiem niż bez. Super post!

 • Gdy czytałam ten artykuł to przyszło mi pewne hasło do głowy. Samozaparcie. Za jego pomocą można opisać aktywne mamy.

 • Zdecydowanie mogę potwierdzić, że pracownik mający dzieci jest bardziej zorganizowany niż ten samotny….
  Macierzyństwo można godzić z pracą zawodową. Ja nie tylko pracowałam, ale również studiowałam, udało mi się „zrobić” nawet karierę. Jedna ważna rzecz, dom nie może być tylko na głowie mamy, cała rodzina powinna się nim zajmować 🙂

  • Tak, zdecydowanie aktywność zawodowa mamy wymaga zaangażowania każdego domownika i sensownego podziału obowiązków.

?
?